1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. SELİS, cinsel istismarlara dikkat çekti
SELİS, cinsel istismarlara dikkat çekti

SELİS, cinsel istismarlara dikkat çekti

Ergani'de faaliyet yürüten SELİS Kadın Merkezi, çalışmaları kapsamında savaşlarda zarar gören kadın ve çocuk istismarına dikkat çekmek amacıyla ilçede sinevizyon ve film gösterimi gerçekleştirdi.

A+A-

BDP'li Ergani Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten SELİS Kadın Merkezi'nin “Her türlü istismara karşı el ele” sloganıyla savaşlarda mağdur olan kadın ve çocuk istismarına yürüttüğü çalışmaları devam ediyor.

Kadın Merkezi, bu çalışmaları kapsamında Mahsun Karaoğlan Parkı'nda sinevizyon gösterimi gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen sinevizyon gösterimine, kadınların çoğunlukta bulunduğu kalabalık bir yurttaş grubunun yanı sıra BDP Ergani ilçe Başkanı Cavidan Yaman ve ilçe yöneticilerinin de katıldı. “Rojava, Bakûr, Başûr, Rojhilat hemû gelê kurd yek in, li Rojava mirin li vir mirine” yazılı pankartın asıldığı alanda gerçekleştirilen sinevizyon gösterimi büyük bir ilgiyle izlendi. Ardından konuşan SELİS Kadın Merkezi çalışanı Derya Özgül, son dönemlerde artan cinsel istismar olaylarına dikkat çekerek, yargının cinsel istismar davalarını zamana yayarak yeni cinsel istismarlara neden olduğunu söyledi.

Rojava'da büyük bir insanlık dramının yaşandığını ifade eden Özgül, “Dünya, insanlık suskun. Kadınlar ve çocuklar kaçırılıyor. Kürtler burada vahşice katlediliyor ya da cinsel istismara maruz kalıyor. Dış güçlerinde destek verdiği çetelerin, Rojava devrimini boğmaya yönelik saldırılarında da son aylarda artış yaşanıyor. Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu insanlar katlediliyor. Kürtlere yapılan bu katliamlarda uluslararası sözleşmeler de ayaklar altına alınıyor. Kamuoyu buna sessiz kalıyor” dedi.

Konuşmaların ardından Rojava katliamının anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi de yapıldı. Bu gösterimin ardından ise, yaşam ile ölüm arasındaki çizginin çok ince olduğu bir coğrafyada büyüyen çocukların hayata, insanlara bakışları ve kadın karakterin hem savaş ortamına hem de toplumsal zihniyete karşı olan mücadelesinin anlatıldığı “Utanç” filmi izlendi.

HABERE YORUM KAT