22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Sektörel güven endeksleri

Sektörel güven endeksleri

26 Ocak 2015 Pazartesi 10:37

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,1 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2015 Sektörel Güven Endekslerini açıkladı.

Aralık ayında 98,4 olan hizmet sektörü güven endeksi, Ocak ayında 100,4 değerine yükseldi.
 
Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini ve son üç aylık dönemdeki hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
 
Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi yüzde 3,5, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 3 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,2 arttı.
 
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,7 azaldı. Aralık ayında 107,2 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Ocak ayında 104,2 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış; mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.
 
Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 2,2 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 5,9 azalırken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 0,4 arttı.
 
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1 azaldı. Bir önceki ayda; 83,2 olan inşaat sektörü güven endeksi, Ocak ayında 82,4 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış; gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.
 
İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,7 azalırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 1,7 arttı.
Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 295
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com