1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şehrin yağmuru Dicle'ye akacak
Şehrin yağmuru Dicle'ye akacak

Şehrin yağmuru Dicle'ye akacak

Diyarbakır'da kentin en önemli altyapı yatırımlarından biri olan Yağmur Suyu Şebekesi için DİSKİ Genel Müdürlüğü altyapı döşeme çalışmaları devam ediyor.

A+A-
Şebekenin tamamlanması ile birlikte kente düşlen yağmur, kanalizasyon şebekesine karışmadan doğruca Dicle Nehri'ne akacak.
 
Diyarbakır'ın su ve kanalizasyon altyapısı çalışmalarında önemli çalışmalara imza atan DİSKİ Genel Müdürlüğü modern kent olmanın gereklerinden biri olan Yağmur Suyu Şebekesi alt yapısı çalışmaları sürüyor. Yağmur Suyu Şebekesi altyapısı ile yağmur suları kanalizasyon şebekesinden bağımsız bir şekilde Dicle Nehri'ne bırakılacak. Diğer yandan kentte yağışlardan dolayı oluşacak taşkınların ve su baskınlarının önüne geçilecek.  Yağmur suyu şebekesi altyapısının tamamlanması ile birlikte Diyarbakırlılar daha konforlu bir altyapıya kavuşacak.
 
24 milyon Euro yatırım
 
IPA ile yapılan sözleşme uyarınca hayata geçen Diyarbakır Yağmursuyu Drenaj Sistemleri ve Atık Su Kolektörlerinin Rehabilitasyonu ve Tamamlanması Projesi'nin finansmanına Avrupa Birliği yüzde 85, DİSKİ Genel Müdürlüğü yüzde 9 ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yüzde 6 katkısı sunuyor. Yaklaşık 24 milyon Euro'ya mal olacak projenin 2015 Temmuz'unda tamamlanması öngörülüyor.
 
Toplam 180 kilometre uzunluğunda
 
Kayapınar, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde pek çok noktada devam eden çalışmanın 67 kilometresi, çapları 300 ila 1400 milimetre arasında değişen boruların yer alacağı Yağmur Suyu Şebekesi ve 113 kilometresi çapları 200 ila 1600 mm arasında değişen boruların döşeneceği kanalizasyon şebekesinden oluşuyor. Çalışma tamamlandığında kent, toplam 180 kilometrelik yağmur suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesine kavuşmuş olacak.
 
Kentin büyük bir sorununu çözüyoruz
 
Kayapınar'daki yapım çalışmasını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi alan DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, kentin gelişimine paralel olarak altyapı çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Daha konforlu bir Diyarbakır için Yağmur Suyu Şebekesi'nin önemine işaret eden Sarı, yıl sonuna doğru Kayapınar bölgesinin tamamının altyapısının tamamlanacağını söyledi. Sarı, Yenişehir ve Bağlar bölgelerindeki Yağmur Suyu Şebekesi ve Kanalizasyon Şebekesi çalışmalarının ise 2015 yılı yaz aylarında tamamlanacağı kaydetti.
 
Yurttaşlardan anlayış bekliyoruz
 
Altyapı çalışmalarının projelendirme ve hayata geçmesinin meşakkatli bir iş olduğunu kaydeden Sarı, kente verilen rahatsızlığın farkında olduklarını, kentlilerden anlayış beklediklerini söyledi.
 
Sarı, “Yağmur Suyu ve Kanalizasyon Şebekesi yapımı işi ekonomik ve zaman maliyetlidir. Çalışmaların okulların açılma dönemine denk gelmesi hepimiz açısından üzücü. Bu istenmeyen durum ne yazık ki bu türden projelerin uzun erimli olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak çalışmalar tamamlandığında kentimiz hak ettiği bir altyapıya kavuşacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT