1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şehit polis memleketine uğurlandı
Şehit polis memleketine uğurlandı

Şehit polis memleketine uğurlandı

DİYARBAKIR - Şırnak’ın Cizre ilçesinde zırhlı polis aracına düzenlenen saldırıda şehit olan polis memuru Salih Hüseyin Parça, Diyarbakır’da düzenlenen törenin ardından memleketine uğurlandı. Şehidin ailesi yetişemediği için törene katılamadı.

A+A-

13 Temmuz 2015’te göreve başlayan ve henüz ayı bile dolmadan, dün gece ilk görev yeri olan Şırnak’ın Cizre ilçesinde, PKK’lıların zırhlı polis aracına düzenlediği roketatarlı saldırıda şehit olan polis memuru Salih Hüseyin Parça için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü önünde tören düzenlendi.

Törene, İl Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, askeri erkan ve şehidin meslektaşları katıldı. Şehidin Bursa’da yaşadığı öğrenilen ailesinin ise yetişemediği için törene katılamadığı belirtildi. Ailenin, cenazenin defnedileceği Artvin’in Yusufeli ilçesinde beklediği bildirildi.


Şehidin biyografisinin okunması ile başlayan törende konuşan İl Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bayrak, içinde bulundukları zorlu ve acılı günlerin hüznü ve geleceğe dair güçlü umut taşırken, 23 yaşındaki şehidin haberini aldığını belirterek, şunları kaydetti:


“Tam o an sosyal medyada yer alan bir metin çarptı gözüme ve dile geldi duygularım kalıplarında taşarak. Şöyle diyor metin, ‘Bitmiş olan her şey bitmiştir bu kadar basittir.’ Hayatımızda bir şey sona ererse bu bizim gelişimimize hizmet eder. Bu yüzden serbest bırakmak, gitmesine izin vermek ve elde etmiş olduğu tecrübeyle ileriye doğru bakmak daha iyidir. Hint felsefesiymiş. Biz ise bağrındaysa vatanın, uğrundaysa görevin bitmiş olan her şeye başlangıç diyoruz ki öylesi de yücedir.

Hayatımızdakiler değil, hayatımız olsa bile değil serbest bırakmak sırada önde olmak için almışız koltuğumuza kelleyi. Ve biliriz ki yalnız ve kimsesiz değiliz. Vardığımız o kutsal kucakta da yola çıktığımız yüce ocakta da. Bu inanç ve kararlıkla yoldayken de, sondayken de biliriz kazançlı olduğumuzu üzülürüz ve acırız zavallı kahpelere. Yol değil yolunuz insanlığın hiçbir değerinde ve tarihinde yok olmayacak değeriz. Buna da yiğit felsefesi diyoruz. Bugün Salih Hüseyin Parça olarak ve daima felsefemize bağlı olarak devam edecek haklı ve doğru yürüyüşümüz."


Tören, şehit için okunan duaların ardından sona erdi. Şehidin cenazesi Artvin’in Yusufeli ilçesine uğurlanmak üzere havaalanına götürüldü.


Şırnak’ın Cizre ilçesinde dün zırhlı polis aracına düzenlenen saldırıda, polis memuru Salih Hüseyin Parça şehit olmuş, aracın içerisinde bulunan 3 polis memuru da yaralanmıştı.


(MP-İİ-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler