1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Şehit cenazelerindeki feryatları görüyoruz'
'Şehit cenazelerindeki feryatları görüyoruz'

'Şehit cenazelerindeki feryatları görüyoruz'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Türkiye toplumunun tamamı barış istiyor. Şehit cenazelerindeki feryatları görüyoruz. Kimse sorunun diyalogla çözülebileceği noktada asla savaştan yana olamaz' dedi.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MYK öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çağrı yaparak, "Oluşturacağınız seçim hükümetinin yarısı kadınlardan oluşmalıdır.

Türkiye toplumunun tamamı barış istiyor. Şehit cenazelerindeki feryatları görüyoruz. Kimse sorunun diyalogla çözülebileceği noktada asla savaştan yana olamaz. Sırf HDP'yi baraj altında bırakmak hırsıyla kimse, ülkeyi felakete sürükleme hakkına sahip değildir" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Anayasa askıda. Saray darbesi yürürlükte. Bir kez daha darbeyi ilerletirlerse buna şaşmamak gerekir. HDP'siz bir seçim hükümeti kurup anayasayı ihlal edip anayasa suçu işlerlerse şaşmamak lazım. Her saat anayasal suç işleniyor. Ama bunun vebali ağır olur. Anayasa Mahkemesi'nden hızlı bir şekilde döner böyle bir yaklaşım" dedi.

MYK öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Demirtaş, Artvin Hopa'da meydana gelen sel felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Demirtaş, "Sel felaketini tetikleyen bazı iddialar var. Doğa ile oynayan bu tür girişimlerin sonucunda mı bu tür felaketlerin meydana geldiği konusu iyi araştırılmalı. Doğa kendi intikamını bir kez daha insanlardan almasın diye Karadeniz halkı ayaktayken onların sesine ses vermek gerekir" diye konuştu.

"SEÇİM HÜKÜMETİ BİR AKP HÜKÜMETİ VEYA AKP İLE BİR KOALİSYON DEĞİLDİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu'na seçim hükümeti için vereceği görevi değerlendirmesi istenen Demirtaş, "Anayasa'dan doğan yetkimiz, sorumluluğumuz gereği, seçim hükümetinde tereddütsüz yer alacağımızı belirttik. Bu AKP hükümeti değildir. AKP ile bir koalisyon değildir. Seçim hükümeti kurulana kadar görevli geçici bir yürütme yetkisidir. Eş başkanlar dışında 78 milletvekilimizin tamamı bakanlık yapabilecek düzeye sahiptir. Hangi bakanlığın, ismin olacağı bizim için tartışma konusu bile değildir" ifadelerini kullandı.

"DAVUTOĞLU'NA ÇAĞRIM, SEÇİM HÜKÜMETİNİN YARISI KADINLARDAN OLUŞMALI"

Demirtaş, "Sayın Davutoğlu'na çağrım şudur; Türkiye'nin, seçmenin yarısı kadındır. Oluşturacağınız seçim hükümetinin yarısı da kadınlardan oluşmalıdır" dedi.

"KANDİL'İN MÜZAKEREYE DÖNMEYE, KARŞILIKLI ATEŞKES İLAN ETMEYE HAZIRIZ MESAJINI TÜRKİYE KAMUOYU DUYMALI"

Kandil'in "Tek taraflı silahları bırakmamızı kimse beklemesin" şeklindeki açıklamalarını değerlendirmesi istenen Demirtaş, "Kandil'den yapılan açıklama bizim çağrımız üzerine yapılan bir çağrı değil. Kandil'in şu şekilde mesajların Türkiye kamuoyu duymalıdır. Müzakereye dönmeye hazırız. Karşılıklı ateşkes ilan etmeye hazırız. Bu konuda defalarca açıklama yaptılar. Çağrılara kulak tıkayan hükümetin kendisi. Sayın cumhurbaşkanının kendisi. Sadece HDP değil Türkiye barış istiyor. Şehit yakınlarının feryadını duyuyor, görüyoruz. Birilerinin çıkarları için bu duruma sessiz kalmayacağımızı belirtmeliyiz" diye konuştu.

"HÜKÜMET ÜLKEYİ FELAKETE SÜRÜKLEYEN ÇILGINCA POLİTİKALARDAN DERHAL VAZGEÇMELİ"

Demirtaş, "Çözüm ile diyalog ile çözülebilecek bir durumda kimse savaşmadan, silahtan yana tavır koyamaz. Diyalogda iyi bir noktaya gelinmişken sırf HDP'yi baraj altında bırakmak, savaştan beslenmek bir kez dha iktidar olama hırsı ile ülkeyi adım adım felakete sürükleme hakkının kimsede olmadığını göstermememiz lazım. Hükümet bu çılgınca ülkeyi felakete sürükleyen politikalardan derhal vazgeçmeli" açıklamasında bulundu.

"HEMEN ŞİMDİ BARIŞ İSTİYORUZ"

Demirtaş, "Tabii bunun hesabını verecekler. Seçimde de, sonrasında da verecekler. Toplum çatışma, savaş tabut görmek istemiyor. Hükümet bundan büyük bir rant elde etmeyi düşünüyor olabilir. O tabutlarından altında bugüne kadar bütün savaş hükümetleri kalmıştır. Onlar da kalacaktır. Hemen şimdi barış istiyoruz" dedi.

"TEK BAŞIMIZA SEÇİM HÜKÜMETİNDE OLSAK DA HDP'Yİ KAYIRAN BİR POLİTİKA İZLEMEYİZ"

Demirtaş, "Partimizin tüzüğünde ne varsa onu işletiriz sorun yok. Biz bu ülkemizi bunlardan çok daha iyi yönetiriz, tek başımıza seçim hükümetinde olsak da HDP'yi kayıran bir politika izlemeyiz. Adil, eşitlikçi bir siyaseti savunacak arkadaşlarımızdır. HDP'nin adının konuşulmasını doğru bulmuyoruz. Biz görev alacağız bu hükümette arkadaşlar, toplumun hakkını teslim edeceğiz. 3 bakanlık hakkımız var, seçmenin hakkı var, hakkı teslim edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

"KADINLARDAN OLUŞURSA İYİ BİR İŞ YAPMIŞ OLUR İSİMLERİ TARTIŞACAK HALİMİZ YOK"

"Davutoğlu'nun size getireceği isimleri kabul edecek misiniz?" sorusuna Demirtaş, "Kadınlardan oluşursa iyi bir iş yapmış olur Davutoğlu, olmazsa kendi bilir, isimleri tartışacak halimiz yok, bütün arkadaşlarımız aynıdır. HDP'nin bütün bakanları da kadın olabilir ve ben genel geçici hükümetten bahsediyorum" diye yanıt verdi.

"HDP'SİZ BİR SEÇİM HÜKÜMETİ KURUP ANAYASAYI İHLAL EDİP ANAYASA SUÇU İŞLERLERSE ŞAŞMAMAK LAZIM"

HDP'siz seçim hükümeti kurulacak iddialarını değerlendirmesi istenen Demirtaş, "Anayasa askıda. Saray darbesi yürürlükte. Bir kez daha darbeyi ilerletirlerse buna şaşmamak gerekir. HDP'siz bir seçim hükümeti kurup anayasayı ihlal edip anayasa suçu işlerlerse şaşmamak lazım. Her saat anayasal suç işleniyor. Ama bunun vebali ağır olur. Anayasa Mahkemesi'nden hızlı bir şekilde döner böyle bir yaklaşım" diye konuştu.

(DHA)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler