1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şehir Plancılar: Sur’u ranta çeviren zihniyeti ret ediyoruz
Şehir Plancılar: Sur’u ranta çeviren zihniyeti ret ediyoruz

Şehir Plancılar: Sur’u ranta çeviren zihniyeti ret ediyoruz

Şehir Plancılar Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Büşra Cizrelioğulları Sadak, “Toplumun yaşam alanlarını yaşam biçimi ve ilkelerini hiçe sayan ve de bunları değiştirip dönüştürmek hususunda sınır tanımayan bu alçak ve fırsatçı zihniyeti kesinlikle redded

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesinin “Acele devletleştirme” kararına ilişkin TMMOB Şehir Plancılar Odası Diyarbakır Şubesi basın toplantısı düzenledi.

Şube binasında düzenlenen basın toplantısında açıklamayı Şehir Planlayıcıları Odası Eşbaşkanı Büşra Cizrelioğulları Sadak yaptı.  Sur'un 7 bin yıllık tarihinden bahseden Sadak, sıkıyönetim ve saldırılarla Sur'da telafisi olmayan mekansal yıkımların gerçekleştirildiğine işaret etti. 
 
“Çatışma rantta dönüştürüldü”
 
Çatışmaların yarattığı ortam fırsat olarak değerlendirilerek enkaz, yıkım ve ölümün üzerine bir rant odaklı dönüşüm projelerinin devreye sokulduğunu belirten Sadak, Sur içerisinde bulunan 149 anıtsal, 465 sivil mimarlık örneği olan toplamda 614 tescilli yapıdan 122 anıtsal 431 sivil mimarlık örneği olmak üzere toplam 553 tane tecilli yapı devletleştirme işlemine dâhil edildiğini hatırlattı.
 
“Kamu yararı hangi kesime fayda sağlayacak”
 
Sadak, “Taşınmazların acele kamulaştırma gerektirecek acelelik halinin tanımlanmamış olması, kamu yararı ilkesinin genel anlamda hangi kesime fayda sağlayacağı konusunda endişe yaratmaktadır” diyerek, bölge insanı evine dönüp evini ve yaşamını yeniden inşa etmenin yollarını ararken devletleştirme ile evlerine el konulması tamamen kimliksizleştirme ve toplumsal hafızayı silme operasyonu olduğuna dikkat çekti. “Kültürel bir soykırım operasyonunun fiziki mekâna ilişkin kararlara yansıtılmış halidir” diyen Sadak, hukuksuz ve altyapısız kararların telafisi mümkün olmayan sonuçların doğuracağını belirtti.
 
“Fırsatçı zihniyeti ret ediyoruz”
 
Devletleştirme işlemleri kanun gereğince bu imar planları esas alınarak yapılması gerektiği üzerinde duran Sadak, “Toplumun yaşam alanlarını yaşam biçimi ve ilkelerini hiçe sayan ve de bunları değiştirip dönüştürmek hususunda sınır tanımayan bu alçak ve fırsatçı zihniyeti kesinlikle reddediyor, savaş koşullarından rant elde etmeye çalışanlara geçit vermeyeceğimizi ve Sur`u sahipsiz bırakmayacağımızı belirterek barış, insanlık ve doğa için mücadele eden herkesi bu hukuksuzluğa karşı yürütülecek bütün mücadele alanlarında halkın öz değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi. 

HABERE YORUM KAT