1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şehadet arzulardan vazgeçebilmenin adıdır
Şehadet arzulardan vazgeçebilmenin adıdır

Şehadet arzulardan vazgeçebilmenin adıdır

Köy Der Şubat ayı şehitleriyle ilgili, 'Şehitler Gecesi' adlı bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan İbrahim Yaz, şehitler kervanının durmasının ümmetin ölmesi anlamına geldiğini belirtti.

A+A-

Müslümanların en fazla şehit verdiği ay olması münasebetiyle, Diyarbakır (Amed)' da hayırlı faaliyetlerde bulunan Köy Der, Şubat ayı şehitleriyle ilgili, 'Şehitler Gecesi' adlı bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan İbrahim Yaz, şehit ve şehadetin önemi üzerinde durarak, asri saadetten kesitler sundu.

Şehitler kervanının durmasının ümmetin ölmesi anlamına geldiğini belirten Yaz, şehitliğin zaferin nişanesi olduğunu vurguladı.

Şubat ayı şehadet ayıdır

Şubat ayının şehadet ayı olduğunu bu ayda yüzlerce alim ve dava adamının şehid edildiğini ifade eden Yaz, "Şubat ayı şan ve şeref ayıdır. Çünkü bu ayda zulüm, baskı ve dayatmalara boyun eğmeyerek Müslümanların izzet ve şereflerini korumaya çalışan gerçek Müslümanlar zalimlerin gaddar ve hain mermilerine hedef olmuş ve şehadet mertebesine yükselmişlerdir" dedi.

Şehid, ölümsüzlüğün adıdır

Şehadetin duyguları yakıp kavurduğu bir özlemin adının olduğunu belirten Yaz, " Allah'a ve onun için olan her şeye gönül verip bu uğurda ölmek şehadettir. Şehadet tam bir teslimiyettir. Ve şehadet mücahidin ölümle nikâhının şahidi, ölümsüzlüğün teminatıdır." İfadelerine ye verdi.

Peygamberler şehidlere gıpta ediyor

Şehitlerin yaşadıklarını ve Allah'ın misafirleri olduğunu vurgulayan Yaz, "Şehitler Allah katında rızıklandırılırlar. Şehitlere peygamberler verilen ikramlardan dolayı gıpta ederler. Şehitler kıyamet günü gördükleri ikramlardan dolayı tekrar diriltilip Allah yolunda savaşarak şehid olmayı arzularlar." İfadelerini kullandı.

Şehid Allah için savaşandır

Şehitlerin 3 kısım olduğunu belirten Yaz, "Dünya ve ahret şehitleri, dünya şehidi ve ahret şehidi olmak üzere 3'e ayrılır. Allah yolunda İslam düşmanlarıyla çarpışarak savaş meydanında şehid olan kimse dünya ve ahret şehididir. Dünya şehidi, görünüş ve ganimet gibi şeyler için kâfirlerle savaşarak ölen kimsedir. Suda boğularak, tuan gibi salgın hastalıklar sonucunda ölen veya malı, canı, namusu için ölenler ise ahret şehitleridir" dedi.

Yaz son olarak, Şehid Dr. Abdülaziz Rantisi'nin, hastalıktan yahut kalp krizinden ölen de Apaçi Helikopterlerinin saldırısına uğrayan da dünyaya veda eder. Bana kalsa Apaçiyi tercih ederim, sözüyle sona erdirdi.Program yapılan dua ve verilen ikramın ardından sona erdi.

 

 

 

(M. Sait Adiyaman- İLKHA)

HABERE YORUM KAT