1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Seçmen Kobani'nin hesabını soracak!
Seçmen Kobani'nin hesabını soracak!

Seçmen Kobani'nin hesabını soracak!

Gezici Araştırma Şirketi'nin Genel Müdürü Murat Gezici, AK Parti'nin 7 Haziran'da tek başına iktidara gelemeyeceğini belirtirken, HDP'nin ise barajı aşacağını belirtti.

A+A-
Gezici, “Kürt halkı 'Kobani düştü düşecek' diyen Erdoğan'ın kendisine ihanet ettiği yorumunu yapmıştır. Seçmen bunun hesabını sandıkta soracak” dedi.
 
Rûdaw'ın sorularını yanıtlayan Gezici Araştırma Şirketi'nin Genel Müdürü Murat Gezici,  adayların belli olmasından sonra AKP'nin yüzde 40, CHP' yüzde 27-28, MHP'nin yüzde 17-18 olduğunu belirterek, HDP'nin ise yüzde 10-11 sınırında olduğunu söyledi. Gezici, ankette SP ve BBP koalisyonun  da yüzde 4,5 sınırında görüldüğünü ifade etti.
 
Liderlerin söylemi önemli
 
 
Adayların belirlenmesinin bu rakamları etkilediğini ifade eden Gezici,  “Önemli olan partilerin liderlerinin ne söylediği halka nasıl yaklaştıkları… CHP dışındaki partilerin ekonomik söylemleri yetersiz kaldı. Örneğin CHP'nin asgari ücreti 1500 TL yapacağını vaat etmesi etkili bir söylemdir” dedi.
 
 
Sonucu etkileyecek kritik isimlerden birinin Selahattin Demirtaş olduğunu söyleyen Gezici, “ Baraj altında kalıp kalmamayı belirleyecek olan Sayın Selahattin Demirtaş'tır” dedi.
 
“AK Parti tek başına gelir mi?” sorusunu da yanıtlayan Gezici, HDP'nin barajı aşmaması durumunda AK Parti tek başına iktidar olamayacağını vurguladı.HDP'nin barajı aşması için öncelikle sol parti eksenli olmayı bırakması gerektiğini dile getiren Murat Gezici, şunları söyledi:
 
 
“Türkiye'deki Kürt seçmen sayısı yüzde 18-19 dur. Bu seçmenin yüzde 50-52'si 2011' de AKP'ye oy vermiştir. Yüzde 30-35'i ise HDP'ye. Yani o dönem BDP'ye oy vermiştir. yüzde 15 ise diğer partilere oy vermiştir. Kürtlerin yüzde 75'i dindardır.
 
 
AKP'ye oy veren Kürtler'in ise yüzde 85'i dindar. Demek oluyor ki HDP'ye oy vermeyen Kürtler dindar. Sol, marjinal ve entelektüel söylemler AKP'den gelecek oyların önünde set oluşturuyor. CHP önseçim yaptı ve örgütlerin istediği adaylardan oluştu. Listesinin yüzde 70 bu listenin ilk 3-9 arasında alevi Kürt adaylar gösterildi. Yani HDP'ye gidebilecek oyların önü kesildi. HDP'nin tek alternatifi var. AKP içerisindeki seçmeni hedef alan sosyo – demografik yapıya göre kampanya yürütmeli. Aksi takdirde baraj altı kalacaktır”
 
Tan'ın gösterilmesi olumlu
 
 
HDP'nin aday listelerini değerlendiren Murat Gezici, Altan Tan'ın Diyarbakır'dan gösterilmesinin doğru olduğunu ve muhafazakâr seçmenden oy almak için ideal bir yer olduğunu söyledi.
 
 
HDP'nin iç Anadolu ve Karadeniz'den oy almasının imkansız göründüğünü ifade eden Gezici, “AKP Güneydoğu'yu garanti düşünerek kendine yakın kişileri aday gösterdi. Yani halkın kabul gösterdiği adayları aday göstermedi. Kendine yakın isimleri doğrudan aday gösterdi. Örneğin, Ağrı'da Cemal Kaya'yı aday göstermeyerek doğudaki en büyük hatayı yaptı. Ağrı halkının sempatisini kazanan Cemal Kaya'nın bağımsız olarak meclise girmesi çok yüksek ve oyları HDP'den değil, AKP'den alacak” dedi.
 
 
CHP'nin, Kürt seçmenlerinden özellikle Gaziantep, Şanlıurfa'dan çok ciddi oy alacağını söyleyen Gezici, “CHP, bölgeden  1989 yılından sonraki en yüksek oyu alacaktır” dedi.
HDP'nin dindar kesimlerden kişileri aday göstermesinin AK Parti tabanından oy alamaz gibi göründüğünü ifade derek, “Celal Doğan ve Hüda Kaya Bölgede ciddi heyecan yaratmış olması HDP teşkilatını tetikleyecektir. Oydan çok HDP'nin böyle güçlü isimlerle barajı geçeceği mesajı verilecektir” dedi.
 
Kobani söylemi etkileyecek…
 
 
Seçmen oyunu Recep Tayyip Erdoğan'ı cezalandırmak için kullanacak. Örneğin, “Kobani düştü, düşecek demesini Kürt halkı şöyle yorumladı: “Tayyip Kürt halkına ihanet etmiştir…” Seçmen bunun hesabını sandıkta soracak. Recep Tayyip Erdoğan'ın giderek otoriter ve diktatör bir yapıya doğru ilerlediğini düşünen ciddi bir seçmen oluştuğunu görüyoruz. Bu seçmen buna dur demek için sandığa gidecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT