1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Seçmen kayıtlarının silinmesine tepki
Seçmen kayıtlarının silinmesine tepki

Seçmen kayıtlarının silinmesine tepki

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl Bağlar İlçe Seçim Kurulu'nun borsa yönetimi tarafından kaydı yapılan 295 kişinin kayıt işlemini iptal etmesini, hukuk dışı bir uygulama olduğunu söyledi.

A+A-

Diyarbakır Ticaret Borsası'nın 2 Haziran'da yapılacak seçimlerine günler kala, seçimle ilgili tartışmalar da devam ediyor. Bağlar İlçe Seçim Kurulu, Borsa yönetimi tarafında kaydı yapılan 295 kişinin kaydını, kayıtların ”hileli” bir şekilde yapıldığı iddiasıyla iptal etmişti. Yeniden aday olan mevcut başkan Fahrettin Akyıl önemli açıklamalarda bulundu.

YAPILANLAR HUKUK DIŞIDIR
 Akyıl, 295 kişinin kaydının silinmesinin hukuk dışı olduğunu ifade ederek, bu 295 kişinin de Valilik ve Odalar veri tabanında kayıtlarının olduğunu belirtti.

Seçim Kurulu'nun, 295 kişinin kaydını silmekle bu insanların seçme hakkını ellerinden aldığını kaydeden Akyıl, “Bu insanların hepsinin Ankara Valilik veri tabanında kayıtları var. Odalar Birliği veri tabanına kayıtlıdır. Böyle bir şey olur mu? Benim bir üyem var 54 milyonluk yıllık cirosu var. Yıllardır bu işi yapıyor ama kaydı yapılmıyor. Şimdi bakanlıktan gelen yazı da şöyleydi 'Bu 295 kişinin tespitini yaptım hemen kaydedin' şeklindeydi. Biz de bakanlıktan gelen yazıyı aynı şekilde uygulayacağız. Bunlar seçimden korkuyorlar. Eğer karanlıktan korkuyorsan gece yola çıkma!” şeklinde tepki gösterdi.

ADAYLARIMIZ TAZMİNAT DAVASI AÇACAK
295 kişinin bir gecede kayıtları yapıldığı şeklindeki haberin doğru olmadığını kaydeden Akyıl, tepkisini şu cümlelerle dile getirdi: “Böyle bir şey yok, bunların resmi evrakları var. Bunları evraklarıyla, resmi belgelerle birlikte basına dağıttım. Kaydı kimse silemez. Silme şansı da olamaz, mümkün değildir. Bunlar kendilerine muhalif olabileceklerinin önünü kesmeye çalışıyorlar. Bunlar bir de demokrasiden bahsediyorlar. Nerde kaldı demokrasi. Bunlar tüccar tüccardır! Bu adaylarımızın hepsi tazminat davası açacak. İnsanların ticaretini niye engelliyorsun. İnsanların seçme ve seçilme hakkının elinden alınması demokrasiye bir darbedir.”
 
BÖLGE PROJELERİMİZLE CANLANACAK
Diyarbakır Borsası'nın önemi ve projeleri hakkında da bilgi beren Akyıl, Türkiye'de hiçbir sanayi organizenin yapamadığını Diyarbakır Ticaret Borsası'nın yaptığını vurguladı.
Akyıl, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini ve Diyarbakır'a iki tane fakülte yaptırdıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Biliyorsunuz normalde batıda gerçekleştirilen şeyler, doğuya 50 yıl sonra geliyor. Biz Diyarbakır Ticaret Borsası'nın yönetimine geldiğimizde ilk olarak Habur Kapısı'nı yaptırdık. İkinci olarak Nusaybin'de Suriye Kapısı'nı yaptırdık. Yine Yüksekova- İran kapısı projemiz bitmek üzeredir. Yine Van-İran gümrük kapısı projemiz var, bunu da hayata geçireceğiz. Yine Iğdır'dan Gürcistan'a bir kapı yapıyoruz. Bu üç kapı doğudadır. Size şunu söyleyeyim, eğer Fahrettin Akyıl odalar birliğinde olmasaydı bunların hiç biri yapılmazdı. Yine projelerimiz arasında lisans deposu var. Yine seracılıkla ilgili bir organize sanayisi kurma projemiz var. Bu işleri arkadaşlarımızla birlikte yapacağız. Diyarbakır ve bölge bizim gerçekleştireceğimiz projelerle canlanacak.”
 
2 Haziran'da gerçekleşecek olan Diyarbakır Ticaret Borsası seçimlerine ilişkin de çağrı yapan Akyıl, tüm seçmenleri oy kullanmaya davet etti.

HABERE YORUM KAT