1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Seçimi kadınlar kazanacak'
'Seçimi kadınlar kazanacak'

'Seçimi kadınlar kazanacak'

7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala HDP'nin adayları çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

A+A-
Kocaköy kadınlarla bir araya gelen HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nursel Aydoğan, kadınların seçimdeki rolüne işaret ederek, "Eğer bir seçim kazanılacaksa bunu kadınlar kazanacak'' dedi.
 
HDP Yenişehir İlçe Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında şölen düzenledi. Sanayi-Şilbe Mahallesi'nde düzenlenen şölene, HDP Diyarbakır Milletvekili adayları Edip Berk ve Çağlar Demirel, kurum temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Şölende konuşan milletvekilli adayı Edip Berk, AKP'yi Diyarbakır'da tabela partisi yapacaklarını belirterek, onurlu bir barış, kardeşlik, demokrasi ve özgürlüklerin hayata geçirilmesi için HDP'nin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Adaylardan Çağlar Demirel ise, HDP'ye yönelik saldırılara değinerek, bu saldırılara karşı çalışmalarını büyüteceklerini ifade etti. 
 
Şölen, yerel müzik grubunun seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.
 
'Hükümetin aküsü bitmiştir'
 
HDP Diyarbakır Milletvekili adayları Çağlar Demirel ve İmam Taşçıer, seçim çalışmaları kapsamında 3. Sanayi Sitesi esnafını ziyaret etti. Ziyarette, vekil adaylarını araba akülerinden HDP yazarak karşılayan bir esnaf, "hükümetin aküsü bitmiştir, AKP yolda kalmıştır" sözleri dikkat çekti. İlk olarak site yönetimini ziyaret eden adaylar, ardından esnafın sorunları ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Daha sonra esnafı ziyaret eden vekil adayları yoğun ilgiyle karşılandı.
 
'Avrupa'da oyunu kullanan yurttaşlar Türkiye'deki çalışmalara katılsın'
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Feleknas Uca da seçim çalışmaları kapsamında Bağlar ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi'ndeki semt pazarı esnafını ziyaret etti. Esnaf ve yurttaşlarla sohbet eden Uca'ya Avusturalya'dan HDP seçim çalışmalarına katılmak için Diyarbakır'a gelen Nazife Zengin, DBP ve HDP ilçe yöneticileri eşlik etti. Avusturalya'da oyunu kullandıktan sonra seçim çalışmaları için Diyarbakır'a gelen Nazife Zengin, yurttaşların takdirini topladı. 
 
Kayıtlı seçmen sayısının yaklaşık 107 bin olduğu Avusturalya'da HDP kitlesinde büyük bir heyecan olduğunu vurgulayan Zengin, halk olarak çok acılar yaşadıklarını belirterek, "Bu acıları tekrar yaşamak istemiyoruz. Herkes sandığın başına bu düşünceyle gitsin" dedi. 
 
Seçim bitene kadar Türkiye'de HDP için çalışacağını ifade eden Zengin, "Bu seçim halkımız için çok önemli bir seçimdir. Avrupa'da bulunan yurttaşlarımız oyunu kullandıktan sonra seçim çalışmaları için Türkiye'ye gelmelidirler" çağrısında bulundu.
 
HDP Diyarbakır milletvekili adayları Nursel Aydoğan ve Nesrin Şanlı, Kocaköy'de kadın seçim bürosunda kadınlarla bir araya geldi. Buluşmada konuşan Şanlı, tarihten bugüne kadınların mücadelesinin her alanda devam ettiğini belirterek, Beritanların başlattığı mücadelenin her alanda büyüdüğünü ifade etti. Şanlı, kadınlar olarak mücadeleyi daha da büyüteceklerini dile getirdi. 
 
Kadınların aktif bir şekilde çalışmalara katılmalarının kendilerine güç verdiğini ifade eden Aydoğan ise, "Eğer bir seçim kazanılacaksa bu kadınlarla kazanılacak'' dedi. Aydoğan, Kürt halkının geldiği noktada kadınların emeğine vurgu yaptı. 
Seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır Bismil'e bağlı 12 mahalleyi ziyaret eden HDP yöneticileri, halk tarafından coşkuyla karşılandı. Gidilen her köy girişinde partililer, ağırlıkta kadınlardan oluşan yüzlerce yurttaş tarafından "Bijî Serok Apo", sloganlarıyla karşılandı. Özellikle köylerde çocukların HDP heyetine yoğun ilgi göstermesi devamlı sloganlar atması dikkat çekerken, görkemli karşılamalarda zaman, zaman duygu dolu anlar yaşandı. 
 
Bismil'de HDP büyüyor
 
HDP seçim konvoyun uğradığı Heyderli Mahallesi'nde büyük bir coşku ile karşılandı. Yıllardır sistem partileri için çalışan ve Kürt siyasi partilerine hiç oy vermeyen Heyderli'nin ileri gelenlerinden Bismil Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aslan, seçimin Kürtler için taşıdığı anlama işaret ederek, "Ben hayatım boyunca hiçbir zaman bu parti geleneğinden gelen hiçbir partiye oy vermedim, sistem partilerinde yer aldım. Ama artık gün onur günüdür. Ben oyumu vermekle kalmayacağım bu parti için ne gerekiyorsa yapacağım, yıllardır benim gibi sistemin yanında yer alan herkesle görüşüyorum ulusal bir birlik için HDP'ye destek vermelerini istedim. Sistem partilerin yanında yer alan herkese ulaşıp HDP'nin gerçeğini anlatmaya devam edeceğim, geçte olsa bu gerçeğimi gördüm. Bunun için çok mutluyum" dedi. 
 
(DİHA) 

HABERE YORUM KAT