1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ‘Seçimden çok savaş gündemi var’
‘Seçimden çok savaş gündemi var’

‘Seçimden çok savaş gündemi var’

HDP Diyarbakır Milletvekili adayları basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek, gündemdeki konuları değerlendirdi.

A+A-

HDP Diyarbakır milletvekili adayları kahvaltılı basın toplantısı ile basın mensupları ile bir araya gelerek gündemdeki gelişmeleri değerlendird. HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, , ülkede seçim gündeminden çok savaş gündeminin olduğunu söyledi. “KCK'ye eylemsizlik çağrılarında bulunan tüm kesimlerin, AKP'nin operasyonlarına karşı tavır alması gerekir” diyen Baluken, ayrıca Sur İlçesi’nde mağdur olan halk ve esnaf için çalışmalara başladıklarını söyledi.
 
HDP Diyarbakır milletvekili adayları kahvaltılı basın toplantısı ile basın mensupları ile bir araya geldi. Liv Suit Hotel'de düzenlenen toplantıya HDP Diyarbakır adayları İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Feleknaz Uca, Sibel Yiğitalp, Nimetullah Erdoğmuş, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, HDP ve DBP yöneticileri ile yerel ve ulusal basın yayın kuruluşlarında çalışan çok sayıda gazeteci katıldı.

Kahvaltının ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Feleknaz Uca, 7 Haziran'ın Türkiye demokrasisi için önemli bir adım olduğunu belirterek, AKP'nin HDP'yi baraj altında bırakma çabalarına rağmen HDP'nin barajı açtığını ve 1 Kasım seçimlerinde de Türkiye halklarının desteğiyle Meclis'e gireceklerini söyledi.
 
‘Seçimden çok savaş gündemi var’


Daha sonra konuşan HDP Grup Başkanvekili ve HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, daha önceki seçimlerden çok farklı bir süreç içerisinde olduklarını belirterek, ülkede seçim gündeminden çok savaş gündeminin olduğunu söyledi. Baluken, "Diyarbakır'dan çıkaracağımız bir görüntü bize bölgenin ve Türkiye'nin genel görüntüsünü çıkarmasını sağlayacak. En iyi görüntü Kürdistan'da ağır silahlar, tanklar ve her gün havalanan savaş uçaklarıdır. Bu görüntüyle halkın 1 Kasım'da savaşın gölgesinde seçime gitmesi konusunda önemli kaygılar var" dedi.

‘AKP, savaşın büyümesi için büyük çaba gösteriyor’

KCK'nin 10 Ekim'de ilan ettiği eylemsizlik kararının hem seçimin güvenli bir ortamda yürütülmesi konusunda hem de barış umudunun yeniden oluşması için çok önemli bir adım olduğunu ifade eden Baluken, eylemsizlik kararının alındığı gün Ankara'da canlı bombaların patlatıldığını hatırlattı. Yine Ankara'da katliam yaşandığı sırada Nusaybin, Lice, Silvan ve Sur ilçelerinde sokağa çıkma yasaklarıyla katliam girişimlerinin devam ettiğini vurgulayan Baluken, yaratılmak istenen barış umutlarına karşı AKP'nin savaşın büyümesi için büyük çaba gösterdiğini dile getirdi. Baluken, Kürdistan'da katliam girişimlerinin yanı sıra PKK’lilerin ve sivil yurttaşlara yönelik saldırılara da tepki gösterdi.

‘AKP tabut ısrarını sürdürüyor’

Dağlıca'da yürütülen operasyonda PKK ve asker kayıplarının yaşandığını dile getiren Baluken, çatışmayla beraber Türkiye'nin birçok yerine tabutların gittiğini söyledi. Baluken, şunları aktardı: "AKP sandık yerine tabutu halkımıza dayatıyor. Yüreği ve vicdanı olanlar tabut yerine sandıkların gündemleşmesi için mücadele etmeli. Sandık, tabut ikileminde halkın sandıktaki ısrarına karşı, AKP tabut ısrarını sürdürüyor. Tek başına iktidar olmak için kaos ve çatışmayı derinleştirmemenin peşinde. Bununla paralel de her gün insanlığa karşı suç işleyen bir hükümetle karşı karışıyız." 

‘KCK’ya eylemsizlik çağrısı yapanlar, operasyonlara karşı tavır almalı’

Kendilerine yapılan çağrıları önemseyen KCK'nin bunca katliam ve saldırılara rağmen eylemsizlik kararı aldığını hatırlatan Baluken, KCK'nın yapılan çağrıları anlamlı bulup olumlu cevap verirken, AKP'nin operasyonları hızlandırdığını aktardı. KCK'ye eylemsizlik çağrılarında bulunan tüm kesimlerin, AKP'nin operasyonlarına karşı tavır alması gerektiğinin altını çizen Baluken, AKP'nin katliam yüzünü teşhir etmek gerektiği söyledi. Baluken, "Dün Diyarbakır'da 750 STK, Barış Anneleri Meclisi ve daha birçok kurumun hükümete yaptığı operasyonları durdur çağrısını çok önemsiyoruz. Bu çağrıların çoğalması ve yürütülen operasyonlar ile savaş bitinceye kadar devam etmesi gerekir. Yine KCK'nin eylemsizlik kararı da sahiplenilmelidir" dedi.

'PKK örgüt değildir’

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin bir TV programında "PKK  örgüt değildir" söylemi sonrası Türkiye'de linç kampanyalarının başlandığına dikkat çeken Baluken, "Elçi'nin dile getirmek istediği düşünce yanlış bir düşünce değildir. Kürdistan'da ve birçok yerde bu düşünceye katılıyor. Sırf böyle söyledi diye linç kampanyalarının başlatılmasını doğru bulmuyoruz" diye belirtti. 

Sur halkına sahip çıkma çağrısı
 
Baluken gazetecilerin soruları üzerine Sur İlçesi’nde 4 gün süren sokağa çıkma yasağına da değinerek, esnaf ve halkın mağdur edildiğini söyledi. Evlerin ve iş yerlerinin yakılıp yıkıldığını söyleyen Baluken, bundan sonraki süreçte Sur halkı ve esnafının yaralarını sarmak için yanında olacaklarını ve ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi. Baluken, halka da Sur halkına sahip çıkılması çağrısı yaptı.

Ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nimettullah Erdoğmuş da Lice’de PKK’lilerin mezarlarının yıkılmasına yönelik tepki göstererek, kutsal değerlere saldırının kabul edilemeyeceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler