1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Seçimde 'barış' havası
Seçimde 'barış' havası

Seçimde 'barış' havası

Kürt siyasal hareketinin her dönemde oy oranın en yüksek olduğu iller arasında yer alan ve adayların açıklanmasıyla tüm gözlerin üzerine çevrildiği Diyarbakır'da seçim havası esmeye başladı.

A+A-
HDP'nin merkez ilçe binalarının önlerine asılan flamalar, kentte renkli görüntüler oluştururken, Diyarbakırlı yurttaşlar, seçimlerde provokasyonlara izin vermeyeceklerini belirterek, akan kanın durması ve kalıcı barışın sağlanması için HDP'nin mutlaka Meclis'e girmesi gerektiğini vurguluyor.
 
7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimlere 2 aydan az bir süre kala Diyarbakır seçim atmosferine girmemeye başladı. Bu kapsamda siyasi partilerin merkez ilçe binalarının önlerine asılan flamalar, kentte renkli görüntüler oluşturmaya başladı. Diyarbakır'ın işlek caddelerinden biri olan Ekinciler Caddesi üzerinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yenişehir İlçe Örgütü önüne asılan flamalar Caddeyi renk cümbüşüne çevirirken, 70'den 70 her kes seçimleri konuşmaya başladı.
 
'Demokrasi için barajı yıkacağız'
 
Konuya ilişkin görüştüğümüz Diyarbakırlı yurttaşlar, HDP'nin Diyarbakır adaylarını olumlu karşıladıklarını söyledi. Halil Alçayan (27)  isimli yurttaş, bölgedeki akan kanın durması, anaların artık ağlamamsı ve kalıcı barışın sağlanması için HDP adaylarının mutlaka Meclis'e girmesi gerektiğini belirterek, Diyarbakır'da en az 10 adayı Meclis'e göndereceklerine gönülden inandığını söyledi.
 
HDP'nin adaylarını çok beğendiğini dile getiren Alçayan, “Allah'ın izniyle adaylarımızla beraber bu seçim barajını yıkıp yerle bir edeceğiz” dedi. HDP'nin Meclis'e girmesinin Türkiye'de demokrasinin yararına olacağını ifade eden Alçayan, aksi bir durumun düşünülemeyeceğini belirterek, “Aksi bir durum Türkiye'de çatışmalı sürecin devam ettirecektir. Bu da kimsenin yararına olamayacaktır. Bunun için HDP mutlaka meclise girmeli. Zaten Diyarbakır halkı olarak biz buna gönülden inanıyoruz. Çünkü HDP demokrasi için çok önemli bir parti” diye konuştu.
 
 'Oyumuza sahip çıkmalıyız'
 
Seçimlerde kalplerinden geçenin HDP'nin Diyarbakır'da 11'de 11 yapması olduğunu vurgulayan Selim Özgezer (36)  ise, “ Amed halkı olarak mutlaka 11 tane milletvekili çıkarmalıyız. Oyumuzu sadece kendimize vermemiz gerekiyor. Onun için seçim zamanı geldiğinde ve sandık başına gittiğimizde kalbimizin sesini dinleyerek oyumuza sahip çıkarak oyumuzu kullanmalıyız. Bu bağlamda Amed halkının bunu yapacağına ve bu iradeye sahip olduğuna tüm kalbimle inanıyorum. Allah'ın izniyle 8 Haziran günü Türkiye'de yeni bir dönem başlayacak” ifadeleri kullandı.
 
'HDP barışın ve kardeşliğin teminatı'
 
HDP'nin kazanmasının Kürt halkının kendi dili ve kültürünü özgürce yaşaması anlamına geldiğinin altını çizen Ahmet Bilal Denli (29), seçimlerde herkesin oylarına sahip çıkması gerektiğini belirterek, seçim hilelerinin olmaması durumunda HDP'nin beklenenin çok daha üstünde oy alacağına inandığını dile getirdi. HDP'nin parti olarak seçime girmesinin önemli olduğunu kaydeden Denli, bağımsız adayların sayısından çok daha fazla vekil çıkarılacağını belirterek, HDP'nin aslında barışın ve kardeşliğin teminatı olduğuna dikkat çekti. Denli, “Oyumuzu HDP'den başkasına vermeyeceğiz. Bu harekete borcumuz var. Bizler de borcumuzu, oyumuzu vererek ve seçimlerden çalışarak vereceğiz” şeklinde konuştu.
 
'Akan kanın durması için…'
 
HDP'nin Türkiye için bir kurtuluş olduğunu savunan Melek Kaya (19),  “HDP seçimleri kazanırsa Türkiye ve dünyada, 'Kürtler vardır hakkını savunuyor' algısını yerleştirecektir. Ama kazanmazsak bir halk olmaktan çıkarız. Bizim için adaylar önemli değil. Mücadelemiz arayışımız ve özgürlüğümüz önemlidir. Onun için sandık başına gittiğimiz zaman bu düşünceyle ve bu ruhla oylarımızı kullanmalıyız. Oyumuzu kendimizden başkasına vermemeliyiz” dedi.
 
Kürtlerin demokrasinin sesi olduğuna vurgu yapan Kaya, bu sesin susamaması için ve demokrasiyi, eşitliği, barışı ve kardeşliği savunan herkesin HDP'ye oy vermesi gerektiğine inandığını söyledi. Kaya, HDP Meclis'e girse de girmese de özgürlük mücadelesinin devam edeceğini vurgulayarak, “HDP halktır. Halk sahiplenmezse barajı aşamaz. Hep birlikte çalışacağız ki kirli partilerin barajını aşacağız. Herkes kendine oy versin ve bu kan dursun” şeklinde konuştu.
 
'Provakasyonlara gelemeyeceğiz'
 
Geçtiğimiz hafta Ağrı'nın Diyadin ilçesinde yaşanan olaya da dikkat çeken yurttaşlardan Aziz Demir ise, seçim sürecinde yaşanabilecek olası provakasyonlara karşı duyarlı olacaklarını ifade ederek, “Kimden gelirse gelsin bu gibi olayların karşısında duracağız. Huzur, barış ve beraberinde sosyo-ekonomik dinamiği sağlam bir bölge istiyoruz. Bunun olması içinde sürecin tarafları kararlılık göstermeli.
 
Yoksa Ortadoğu'nun kanlı çoğrafyasında boğuluruz. HDP, sadece bölgeye değil, tüm Ortadoğu'ya model olacak bir demokrasi anlayışı ile hareket ediyor. Bu anlayışı diğer partilerde maalesef göremiyoruz. Seçimin her şeyden önce barış havası içinde geçmesini istiyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT