1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Seçim yasakları yarın başlıyor
Seçim yasakları yarın başlıyor

Seçim yasakları yarın başlıyor

Bir kısım seçim yasakları yarından itibaren başlıyor. Buna göre, kamuoyu araştırmaları açıklanmayacak, propaganda kısıtlanacak.

A+A-
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) hazırladığı seçim takvimi kapsamında, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için bir kısım seçim yasakları yarından itibaren başlıyor.
 
Buna göre; yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçlarıyla kamuoyu araştırmaları, anket ve tahmin açıklanmayacak. Yurttaşların elektronik posta adreslerine, telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak.
 
Propaganda serbestliği de, oy verme gününden önceki onuncu günün sabahında yani 28 Mayıs'ta başlayacak ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona erecek.
 
YSK tarafından açıklanan yasak ve propaganda şartları:
 
Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.
 
Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri ve Bankalar Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, (açılış ve temel atma dahil) törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.
 
Aynı süre içinde Başbakan ve bakanlarla milletvekilleri, yurt içinde yapacakları seçim propagandasıyla ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalarla törenler yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek.
 
Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiç bir memur katılamayacak. (SOL)

HABERE YORUM KAT