1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Seçim senaryolarında yeni ihtimaller
Seçim senaryolarında yeni ihtimaller

Seçim senaryolarında yeni ihtimaller

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık talebiyle bir yandan savaş başlatması öte yandan seçim startı vermesinin ardından 7 Haziran seçimlerinden sonra oluşturulan senaryolara yenileri eklendi.

A+A-

 Daha önce çoğunlukla AKP'li seçenekler tartışılırken, ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın teamüller gereği CHP'ye görev vermesi halinde HDP ve MHP desteği ile CHP'nin tek başına oluşturacağı "seçim hükümeti" ihtimali de devreye girmiş oldu.


7 Haziran seçimlerinden sonra genelde yüzde 60'lık blok olarak tanımlanan "muhalefet partilerinin" oluşturacağı koalisyon seçeneği ile AKP'nin CHP veya MHP ile oluşturacağı koalisyon, MHP destekli AKP azınlık hükümeti ve 4 partinin oluşturacağı "seçim hükümeti" senaryoları tartışıldı genellikle. Şimdiye kadar AKP ile hem meclis başkanlığı seçimde, hem RTÜK üyeliği seçiminde hem de sonrasında "fiili koalisyon" ortağı gibi hareket eden MHP, AKP ile iş tutmasının tabanında rahatsızlık yaratmasından sonra tutumunda bir parça değişikliğe gitti. En son Davutoğlu ile görüşen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, iktidar paylaşımları üzerinden AKP ile anlaşamadı.
 
İhtimaller sadeleşiyor


Dolayısıyla MHP destekli AKP hükümeti ihtimali de şu aşamada ortadan kalktı. Erken seçimin en güçlü ihtimal olarak değerlendirildiği Türkiye'nin içinde bulunduğu savaş koşullarında Türkiye'yi seçime nasıl bir iktidarın götüreceği tartışılıyor. Bu durumda ya 4 partiden oluşan "seçim hükümeti" kurulacak ya da tek AKP veya CHP'nin oluşturacağı Bakanlar Kurulu'nun meclisten güvenoyu alması gerekiyor. MHP'nin siyasal olarak HDP'yi ret etmesi nedeniyle bu ihtimal de mümkün görünmüyor. Güven oylaması için en az 276 çoğunluk arandığı için oluşacak hükümet şemasının her koşulda diğer partilerin desteğine ihtiyacı var.
 
CHP'li hükümet olasılığı

AKP-CHP ve HDP seçim hükümeti ihtimalleri tartışılsa da esas olarak bir başka seçenek üzerinde de duruluyor. Bu kapsamda şimdiye kadar tartışılan AKP'li seçenekler dışında bu kez CHP'nin tek başına oluşturacağı bir hükümetin MHP ve HDP desteği ile göreve gelmesi seçeneği de ortaya çıkmış oldu. Şayet MHP aksi bir tutum takınmaz ve teamüller gereği Erdoğan CHP'li hükümet kurmak için görevlendirirse CHP Lideri diğer siyasi partilerin liderleriyle hızlı bir şekilde görüşmelere başlayacak.

HDP bu senaryoya sıcak yaklaşıyor ve MHP'nin de desteği alınırsa bu seçenek hayata geçirilebilecek. Üstelik böyle bir hükümetin "temsil olarak zayıf" olmasına rağmen daha önce 3 partinin karşı çıktığı İç Güvenlik Paketinin kaldırılması gibi kimi düzenlemelerin yapılma ihtimali de doğmuş olacak.


Bütün bu ihtimallerin devre dışı kalmasının ardından ise erken seçim kararı ya meclisten geçirilecek ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilecek.


Anayasa'nın 116. maddesi gereği yeni seçilen TBMM'de Başkanlık Divanı seçiminden sonra 45 gün içinde Bakanlar Kurulu'nun kurulamaması halinde Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı'na danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebiliyor. Yenileme kararının Cumhurbaşkanınca verilmesi halinde bu kararın alındığı günden sonra gelen 90. günü takip eden ilk pazar seçim yapılıyor.


Anayasa'nın 77. maddesine göre, 4 yılda bir yapılan TBMM seçimleri, bu süre dolmadan Meclis tarafından da yenilenebiliyor. Seçimlerin yenilenmesine dair önergeler, Anayasa Komisyonunda görüşülüyor ve Anayasa Komisyonu raporu Genel Kurulda gündemdeki bütün konulardan önce görüşüldükten sonra açık oya sunuluyor. Ancak mecliste komisyonlar kurulmadığı için bunun için Danışma Kurulu'nun devreye sokulması planlanıyor.
Yenileme kararı, TBMM tarafından verilmişse Meclis, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) danışarak, seçimin yapılacağı tarihi de belirliyor.


Seçimlerin yenilenmesine veya ara seçim yapılmasına karar verildiği hallerde YSK, ilgili kanunların seçimlere ilişkin tespit ettiği süreleri kısaltarak uygulayabiliyor.

Ayrıca seçimler için kurulacak olan geçici bakanlar kurulu, iki koşulun bir araya gelmesi sonucu kuruluyor, 45 gün içinde hükümetin kurulamaması ve Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi.


Anayasa'ya göre, TBMM seçimlerinin Cumhurbaşkanınca yenilenmesine karar verilmesi halinde, Bakanlar Kurulu çekiliyor ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atıyor.


Geçici bakanlar kuruluna, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları TBMM'deki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasi parti gruplarından, oranlarına göre üye alınıyor.


Siyasi parti gruplarından alınacak üye sayısını TBMM Başkanı tespit ederek Başbakana bildiriyor. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, TBMM içinden veya dışarıdan bağımsızlar atanıyor.
Geçici bakanlar kurulu, yenilenme kararının Resmi Gazete'de ilanından itibaren beş gün içinde kuruluyor. Geçici bakanlar kurulu için güvenoyuna başvurulmuyor. Geçici bakanlar kurulu seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar görev yapıyor.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler