1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Seçim Anketinden Baydemir çıktı
Seçim Anketinden Baydemir çıktı

Seçim Anketinden Baydemir çıktı

Diyarbakır'da mevcut başkan Osman BAYDEMİR'in şuanda oy potansiyeli ile karşıtı olduğu kesimin oranı eşit olduğu görülmekte olup, Ak Parti oranı gittikçe yükselişte olduğu gözlenmektedir

A+A-

ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi\'nin 11 -17 Ağustos 2008 tarihleri arasında gerçekleştirdiği seçim anketine göre önümüzdeki yerel seçimlerde AKP\'nin oy oranını yüzde 60\'lara çıkarma ihtimali var.

\'Yüz yüze anket yöntemi\' kullanılarak yapılan araştırmada 34 il, 112 ilçe ve 13 köy\'de toplam 18.242 denek ile görüşüldü. Çıkan sonuçlar söyle:

BU PAZAR SEÇİM OLSA HANGİ BELEDİYE BAŞKANI\'NA OY VERİRSİNİZ?

Diyarbakır\'da mevcut başkan Osman BAYDEMİR\'in şuanda oy potansiyeli ile karşıtı olduğu kesimin oranı eşit olduğu görülmekte olup, Ak Parti oranı gittikçe yükselişte olduğu gözlenmektedir.Diyarbakır halkı tarafından başkana koşulsuz, şartsız destek verilmektedir.Ancak halkın büyük çoğunluğu yapılan hizmetler konusunda fikir sahibi değildir.Ak Parti\'nin buradaki yapacağı çalışmalar sonucunda, Diyarbakır kalesini elde etmesi muhtemel görülmektedir.

Tunceli\'de mevcut başkan Songül Erol ABDİL\'in destek oranı seçimi almasına yetecek bir yüzdelik görülmekte. Ancak bu bölgedeki kararsız oranı seçimi belirleyecektir.Kararsızların tamamı tek bir partiye bile dağılması durumunda seçimi Ak Parti\'nin kazanması zor görünüyor.Ak Parti\'nin bu ilde Milletvekili olmaması sebebi ile seçim çalışmalarının çok şeyi değiştirmeyeceğini ifade edebiliriz.

İstanbul hedefindeki belediyelerin başarı oranlarına bakıldığında, Şişli, Bakırköy ve Beşiktaş Belediyelerini mevcut başkanların tekrar kazanma ihtimali çok yüksek görülmektedir.

Ancak, Avcılar ve Kadıköy\'de Ak Parti\'nin adayları seçim sonucunu belirleyecek gibi görülüyor.Eğer Ak Parti bu belediyelerde teşkilat tabanından bir aday koyarsa şansı düşük görülmektedir.Fakat vitrin değişikliğine gidip, CHP seçmenine hitap edebilecek bir aday koyarsa oldukça çekişmeli bir seçim olacaktır.

Ak Parti\'li belediye\'lerde sıkıntılı olan belediyelerde ise öne çıkan Bağcılar Belediyesi\'dir. Bu belediye\'de çok yüksek başarıya sahip olan Feyzullah KIYIKLIK sonrasında görevi devralan Lokman ÇAĞIRICI hakkında Bağcılar halkı henüz kanaat oluşturamamıştır.Bu belediye Ak Parti için biraz riskli görülmektedir.

İstanbul\'da en fazla oy alabilecek belediye ise Fatih-Mustafa DEMİR ve Kartal-Arif DAĞLAR görülmektedir.

ÇANKAYA\'YI AKP ALAMAZ

Çankaya\'da mevcut Başkan Muzaffer ERYILMAZ başarılı görülmektedir.Ak Parti\'nin bu belediye\'yi kazanması zor görülüyor.

Bursa Nilüfer\'de mevcut Başkan Mustafa BOZBEY 28 Mart 2004 seçimlerinde Ak Parti adayını zorlayarak başkanlığı elde etmişti.Ancak bu dönem Ak Parti\'nin tüm Bursa genelindeki Belediyelerde başarılı olduğunu göz önünde bulundurursak, Nilüfer Belediyesi\'ni de alma ihtimali yüksek görülmektedir.

Çanakkale\'de mevcut başkan Ülgür GÖKHAN\' oy potansiyeli, kendisine karşı olan kesimin oranından daha düşük çıkmaktadır.Ancak Çanakkale Ak Parti için oldukça riskli görülmektedir.Çünkü burada öne çıkan Ak parti adayı da araştırmalarda çıkmamaktadır.

İzmir\'de mevcut başkan Aziz KOCAOĞLU\'nun destek oranı halen düşüş göstermektedir.Bu İzmir\'de PİRİŞTİNA ekolünden kaynaklanmaktadır.Başkan halen kendini İzmir halkına kabullendirememiştir.Ancak İzmir halkı başkana değil, oyunu CHP\'ye vermektedir.CHP burada kimi koyarsa koysun oran değişmeyecektir.Ak Parti\'nin bu kaleyi kırması oldukça zor, neredeyse imkansız görülmektedir.

Eskişehir\'de mevcut başkan Yılmaz BÜYÜKERŞEN\'in destek oranı Türkiye ortalamasının çok üzerinde görülmektedir.Araştırmalara göre, Eskişehir halkının Yılmaz Hocası bir ekol olmulştur.Burada her hangi bir partinin şansı çok zor görülmektedir.BÜYÜKERŞEN, tahminlerimize göre 2009 yerel seçimlerinde en çok oy alacak belediye başkanları sıralamasında olacaktır.

Muğla\'da mevcut başkan Osman GÜRÜN\'ün destek oranı, karşıtı olduğu kesimin oranından daha düşüktür.CHP burada adayını değiştirir ve halka iyi lanse ederse şansı yine mümkündür.Ancak mevcut başkanı Ak Parti\'nin belirleyeceği aday zorlayacak gibi görülmekte, hatta Ak Parti oranı Muğla\'da yükselişte olduğunu göz önünde bulundurursak kazanma ihtimalinin de yüksek olduğunu söyleyebiliriz.Ak Parti ve CHP arasında kıran kırana bir seçim gözüküyor.

ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi\'nin 11 -17 Ağustos 2008 tarihleri arasında gerçekleştirdiği seçim anketine göre önümüzdeki yerel seçimlerde AKP\'nin oy oranını yüzde 60\'lara çıkarma ihtimali var.

\'Yüz yüze anket yöntemi\' kullanılarak yapılan araştırmada 34 il, 112 ilçe ve 13 köy\'de toplam 18.242 denek ile görüşüldü. Çıkan sonuçlar söyle:

İSTANBUL:Bu Pazar günü yerel seçim olması durumunda mevcut başkana oy verir misiniz?

Diğer:Bu Pazar günü yerel seçim olması durumunda mevcut başkana oy verir misiniz?

Kararsızlar dağıtılmadan en çok oy alan 20 belediye başkanı