1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Sebze-meyve ucuzlayacak
Sebze-meyve ucuzlayacak

Sebze-meyve ucuzlayacak

Tarlada 5 kuruş, markette 5 lira devri bitiyor. Sebze ve meyvede yüksek kâr marjlarına fren geliyor. Gıda komitesi piyasayı takibe aldı.

A+A-
Sebze-meyvede tarla ile market fiyatı arasındaki uçurum bitiyor. 'Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi' ilk adımı atıyor. Komite; stok yönetimi, gıda piyasasını takibe aldı. Dağıtım zincirindeki aracıların kâr marjının belirli oranda sınırlanması dahil, bir dizi önlem alınacak. Tarlada 5 kuruş, markette 5 lira devri kapanacak. 
 
BİR DİZİ ÖNLEM GELİYOR 
 
Geçen ay komitenin kuruluş genelgesi yayınlandı. Merkez Bankası ve Hazine'nin de içinde yer aldığı komite; tarımsal üretim ile gıda ve ürün fiyatlarındaki dalgalanmaları mercek altına aldı. Tarla-market arasındaki uçurumun önüne geçebilmek için dağıtım zinciri halkaları tek tek belirleniyor. 'Nokta önlemler' alınarak gıda ve tarım ürünlerinin fiyatları kontrol edilecek. Kâr marjının belirli oranda sınırlanması başta olmak üzere bir dizi önlem sunulacağını belirten yetkililer, "Böylece yüksek kâr marjı bitecek" dedi.
 
YÜZDE 113'E VARAN ARTIŞ
 
Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre; geçen yıl enflasyon yüzde 8.17 düzeyinde gerçekleşirken, özellikle gıda fiyatlarınca ciddi artış gerçekleşti. Kuru kayısının fiyatı bir yılda yüzde 113, fındık yüzde 94, ayva yüzde 54 zamlandı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın ifadesi ile gıda fiyatları enflasyondaki iyileştirmeyi geciktiriyor.
 

HABERE YORUM KAT