1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sebze fide satışları başladı
Sebze fide satışları başladı

Sebze fide satışları başladı

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ilkbahar aylarında tohumu atılan fideler şehir merkezlerinde bulunan birçok pazar ve hal yerlerinde satışa sunuldu.

A+A-

İlkbaharın gelmesi ile birlikte özellikle çiftçilerin ürün tohumları atma ve fide yetiştirme telaşı da başladı. Yüzlerce dönüm alanda sera şeklinde örtü altına atılan tohumlar, genellikle kadınlar tarafından hazırlanıyor. Seralarda bin bir zahmet ile yetiştirilen domates, biber, patlıcan, salatalık, çilek, nane gibi bir çok meyve ve sebze tohumu soğuk hava koşullarına rağmen fide olarak yetiştirilip pazar ve hal gibi yerlerde satışa sunuldu.
 
 
Tohumcu Hanifi Paylal, “En çok rağbet gören sebze fidanı domates, biber, salatalık, ve patlıcan olduğunu belirten saksı içinde olan sebze fidelerinin tanesi 0,50 TL ile 1 TL arasında satışını yapıyoruz” dedi.
 
Fidelere yoğun ilgi
 
 
Silvan'da ilçemizdeki bahçelerde Şubat ayında ekimi yapılan tohumlar fide haline gelerek, Silvan ilçemizde bulunan hal ve pazar yerlerinde satışa sunuldu. Geçen yıla oranla fiyatı neredeyse aynı olan fideler yurttaşlar tarafından da büyük bir ilgi gördü. Fide satışını yapan esnaflar ise Türkiye'deki işsizlik nedeni ile bu yılda fidelerin aynı fiyat ile satıldığına işaret ederek, işsizlik durumunun vahametine dikkat çekti.
 
Ev Ekonomisine Katkı
 
Silvan İlçemizde Baharatçılık yapan Hanifi Paylal, “Şubat ayında ektiğimiz tohumlar fide haline gelerek bugün satışa sunulmuştur. Vatandaşlar tarafında özellikle domates, biber, patlıcan, salatalık, çilek, nane gibi sebzelere ilgi gösteriyor. Bu fide yetiştiriciliği kadınlar tarafında yapılıyor. Aynı zamanda kadınlar aile bütçesine de katkıda bulunmuş oluyorlar. haliyle aile ekonomisine katkı sağlıyorlar. Önümüzdeki yıllarda bu fide yetiştiriciliği adı altında projeler hazırlanırsa eminim ki, Silvan ilçemizde işsiz olan kadınlar fide yetiştiriciliği yapacaktır” dedi.

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT