1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sazıyla mücadele başlattı
Sazıyla mücadele başlattı

Sazıyla mücadele başlattı

Görme engelini öne süren Güzel Sanatlar Lisesi kurulunu 'ama gönül gözüm açık' diyerek ikna eden Diyarbakırlı Mazlum Acar, Ege Üniversitesi Konservatuvarı'na da birincilikle girdi.

A+A-
Diyarbakırlı Mazlum Acar, babasıyla birlikte müzik yolunda uzun ve zorlu mücadele vermiş. Bu süreçte yaşadıkları, hem kendi, hem de pek çok görme engellinin yolunu da açmış.
 
Oğlu Mazlum'un gözlerinin görmediğini ilk anladığında baba Hüseyin Acar'ın aklından geçen tek şey çocuğuna görmediğini hissettirmemek için elinden gelenin en iyisini yapmak olmuş. 'Kulakları işitiyor' diyerek ara sıra 'tıngırdattığı' çatlak ve iki teli eksik bağlamasını koymuş kucağına oğlunun: “Bağlamanın tellerine vurduğunda ve sevdiğinde biz de sevindik. Karanlık dünyasını başka neyle doldurabilirdik ki? Kısa sürede sevdi, benimsedi ve sarıldı bağlamasına.”
 
GÖRME ENGELLİ ALMIYORUZ DEDİLER
 
İhsan Arslan Görme Engelliler İlköğretim Okulu adıyla açılan kurumda bağlamasını elinden hiç düşürmeyen Mazlum Acar okulun ilk mezunları arasında. Müziği çok sevip benimsediği için öğrenimine de bu yönde devam etme kararı almış Ancak Güzel Sanatlar Lisesi'ne girmesi düşündüğünden daha zor olmuş: “Güzel Sanatlar Lisesi'ne gittiğimizde sınavı yapacak komisyon başkanı 'Görme engellileri alamayız' dedi.
 
Üzüldüm ama babamla birlikte pes etmedik. Okul öğretmenleri, komisyon başkanıyla konuştular. 'Yeteneği yoksa almayın ama gözleri görmüyor diye almamak olmaz' dediler. Ben de komisyon başkanına, 'Gözlerim görmüyor olabilir ama kulaklarım işitiyor ve ellerim çalışıyor' deyince ikna oldu. Teorik soruları yanıtladım. Sonra 'Bugün bize pir geldi' ve 'Gül yüzlü sevdiğim' eserlerini okudum, sınavı geçtim.”
 
SAZIYLA MÜCADELE BAŞLATMIŞ
 
Başarılı bir lise hayatı geçiren Mazlum Acar iyice ustalaştığı sazıyla programlara da çıkmaya başlamış. Kazandıklarıyla da ailesine yük olmamış. “Değişik mekânlarda çalıp söyledim. Düğünlere ve özel davetlere katıldım. TRT Radyosu'nda kısa bir süre çalıştım. Yerel televizyonlarda programlar yaptım. Çok şükür aileme katkım oldu.”
 
Müzik konusunda kariyer yapmak en büyük hayali. Bunun için de üniversite eğitimi görmesi gerekiyor. Bu nedenle sıkı bir çalışmanın ardından babasıyla geçtiğimiz yaz Ege Üniversitesi'nin yolunu tutmuş: “Hayatımın en büyük sınavıydı sanırım. Babam benden heyecanlıydı. Beni tuttuğu için biliyorum eli kolu titriyordu. Sakin olmasını söyleyip geçtim sınav komisyonunun karşısına. 'Pınar başından bulanır canım oy' türküsünü çalıp söyledim. Komisyon üyelerinden bazılarının ağladığını hissettim. Komisyon başkanı da babama 'Tüylerim diken diken oldu' demiş. Yetenek birincisi olarak kazandım sınavı.”
 
YAŞANMA TUTUNMALARI ÖNERİSİ
 
Engellilerin en çok kendilerini engellediklerini söyleyen Mazlum Acar üzerlerindeki çekingenliklerini atıp utanmamaları ve yaşama tutunmaları için yeteneklerini ön plana çıkarmaları gerektiğini düşünüyor. O da öyle yapmış ve bir saz üstadı olmak için var gücüyle çalışacağını söylüyor: “Görme engellilerin zorluk çekmemeleri için makamsal kitapların notalarını kabartmaya çevirmek istiyorum. En büyük hayalim bu. Aynı üniversitede kalıp yükselmek isterim. Babam nasıl benim ve diğer görme engelliler için mücadele etti bundan sonrasını ben yapacağım.”

HABERE YORUM KAT