1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Sayın Hasan TANRISEVEN Röportajı
Sayın Hasan TANRISEVEN Röportajı

Sayın Hasan TANRISEVEN Röportajı

Diyarbakırspor büyük bir camiadır.

A+A-

--Sayın TANRISEVEN kendinizden bahseder misiniz?

 --22.05.1972 tarihinde Batmanda doğdum.İlk ve orta öğrenimimi batmanda tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Öğretim bölümünü kazandım.1994 de  mezun oldum.Daha sonra Başbakanlıkta uzman olarak görev yaptım.2000 yılında da kaymakamlık mesleğine başladım. Bu güne kadar Eskişehir’de kaymakamlık, Çorum kaymakamlık Sütçüler Isparta İdil Şırnak görevlerini yürüttürdükten sonra halen diyarbakırın çınar ilçesinde kaymakamlığını 2005 yılı itibari ile  yapmaktayım, Evli ve 1 çocuk babasıyım.

 

--Diyarbakırspora sevgi ve ilginiz nereden gelmektedir?

 

 --Şimdi Diyarbakırspor’u çocukluğumdan beri tutarım ve maçlarını benim ilkokulda olduğum 80-81 sezonundan itibaren takip ederim.Çünkü Diyarbakırspor sadece Diyarbakırın değil bütün bölgenin takımıdır bunu hem batmanda da gördüm ve batmanda yoğun bir taraftar kitlesi var.Yine daha önce görev yaptığım Şırnakta taraftarları olan bir takım.Her zaman maçlarını büyük bir şevkle izlerdim ve sempati duyardım.Süper lige çıktığı zaman sevinirdik düştüğü zaman üzülürdük.Bu senede sayın eski valimiz Efkan ALA ve tarım bakanımız Mehdi EKER ile bana Diyarbakırsporun onursal başkan görevini teslim ederek diyarbakırsporun bütün iş ve işlemleriyle  ilgilenme talimatını verdiler.Tabi Ben  verilen bütün görevleri en iyi şekilde yapma gayreti içindeyim ve Diyarbakırspor ile  uğraştığımız bu süre zarfında eskiden olan sevgimizde böylece hizmete çevirme imkanı bulduğum içinde çok mutluyum.Diyarbakırspor benim çocukluk aşkımdır.

 

--Diyarbakırspor’un Mevcut yeni yönetiminden beklentileriniz nelerdir?

 

  --Diyarbakırspor gerçekten tabi bu yönetime gelmeden önce yönetimin nasıl oluştuğuna kısaca deyinmek istiyorum. Bu görev bize verilirken Diyarbakırsporun fiili yönetimi oradaki daire amirleri ile birlikte yürütme görevi verilirken amacımız hiçbir zaman takımı sürekli elimizde tutmak ve kulüp başkanlığı yapmak değildi. Bir anlamda TMSF gibi bu takımı özelleştirmek bu takımın esas sahibi olan Diyarbakırlılara ve bu işe gönül veren kişilere kavuşturmaktı. Bizde bunu yaparken de takımı üst bir yerde potada tutmak ve ligin dibine düşürmemek ve bu arada da bu takıma kalıcı bir başkanlık uzun süreli vadeli başkanlık ve yönetici kişilerle takımı buluşturmaktı ve Sayın Adnan ÖKTÜREN ve yönetimi ile uzun süre boyunca sürekli görüşmeler yaptık. Sayın valimizin bize verdiği yetkiye dayanarak  bu takıma yeni bir yönetim için gerekli görüşmeler yaptık zaman zaman Sayın Öktüren ve Sayın Valimizle  çalışmaları yürüttük,  ve çok şükür 28.12.2007 tarihinde yeni yönetimimiz oy birliği ile seçildi.Şimdi tabi ben Diyarbakırspor’a fiili anlamda yöneticilik yaptığım süre zarfında şunları şunu gördüm.Diyarbakırsporun 40. yıllık bir kulüp olmasına rağmen  kalıcı gelir kaynakları yok malasef ciddi bir tesisleri yok onun için öncelikli bu yönetimden beklentim mutlaka tesisleşmeye gidilmesi ve imkanlar ölçüsünde kalıcı gelir kaynakları oluşturulması artık diyarbakırsporun  her sezon gidip birilerinden yardım alarak deyim yerindeyse taşıma suyu ile değirmeni çevirmesi ile kendi gelirlerine kavuşması canı gönülden diliyorum.

 2. aşamada ise 2  yıldan beri maalesef süper lig de değil 1. Ligde  de temsil ediliyor.İmkanlar olduğu takdirde de bu yıl takımın süper lige çımasını canı gönülden arzuluyorum.Bu yönetiminde bu yönde gayretli çalışıyor.ve her zaman diyarbakırspora desteğimiz sürecektir.

 

 

 

Sizce Diyarbakırspor taraftarı nasıl bir profil çizmeledir?

 

  Diyarbakırspor taraftarı öncelikle eskilere baktığımız zaman pekte iyi bir imajımız maalesef yok.Bugün bile  çeşitli internet sitelerine  ve video paylaşım sitelerine baktığımızda maalesef o eski olaylı maçları görmekteyiz.Ama özellikle son 2 yılda vilayetin yönetiminde olan Diyarbakırspor maçlarında biraz  daha taraftar profilinde düzelmeler oldu biliniyor ki geçen yıl fair play ödülü alındı.Bence Diyarbakırspor madem doğu ve güneydoğunun takımıdır taraftarıda o bilinçle hareket etmesi lazım ve kesinlikle örnek bir taraftar profili oluşturması gereklidir.Takımını 90 dk  destekleyen ama hiçbir taşkınlığa mahal vermeyen gerçek bir Diyarbakırspor taraftarı olması lazım biliyorsunuz geçmişte Diyarbakırspor taraftarının ne kadar takımını ateşleyici unsur olduğunu biliyoruz.

 

Diyarbakırspor nasıl bir yöntem ile borç batağından kurtulur?

 

  Ben yönetimde olduğum sürece daha önce diğer kulüp başkanları ile de görüşmeler yaptım. Bank Asya Birinci Liginde şuan en az borçlu takım Diyarbakırspor’dur.Aralık ayında vergi dairesi Başkanı Osman bey  ile yaptığımız görüşmeler sonucunda belli oranlarda uzlaşılma sağlanmıştır ve belli aralıklarla ödemeler yapılacaktır.Fakat öte yandan eski yönetici borçları bulunmaktadır. Bence bu borçlarında ilimizin yöneticileri ve takımın idarecileri ve bu borç sahipleri karşı karşıya gelip bir birlerini ikna etmek suretiyle bu borçlardan feragat edilmesinin  son derece faydalı olacağını düşünüyorum ve yöneticiler bir karar alıp her yönetimin borçlandığı miktar kadar mesul olması gerektiğini düşünüyorum. Yani şimdi bir yönetim geliyor bu kulübü borç batağına koyup gidiyorsa bununda hesabını vermesi lazım. Bununda tüzükte yapılacak birkaç madde ile koyularak yapılabilir. Diyarbakır büyük bir şehir Diyarbakırspor büyük bir takım altından kalkamayacağı bir borç yoktur.İyi niyetle ve anlayışla her şey halledilebilir.

 

--Size Onursal Başkan diye hitap ediyorlar Sayın Tanrıseven bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

 

  Öncelikle sunu belirtmek isterim ki; Onursal başkanlık biraz mecburiyetten kaynaklanmaktadır. Ben bir mülki amirim mülki amirlerde yürürlükteki mevzuata göre dernek yönetimlerinde görev almaları izne tabidir. Diyarbakır sporda bir dernektir ve  bu mevzuatta olmadığı için diyarbakırsporun başkanlığını fiilen üstlenemedik. Bana tarım bakanımız ve valimiz kulüp ile ilgili bütün iş ve işleyişleri ile ilgili benim onayımdan geçmesi şekilde bir düzenleme getirdi. Bunun içinde bir sıfat gerekiyordu bu sıfatı özellikle ben bulmadım tabiî ki mevcut yöneticiler dışındaki sıfatları yönetim kurulu verebiliyor. Örneğin Asbaşkan tayin edebiliyor genel sekreter vb. sıfatlar verebiliyor. Aslında ben fahri başkanım ama geçen sene diyarbakırsporla ilgilenen Sayın Ahmet aydın Kulüp başkanıydı Erol Özer ise Onursal Başkan deniliyordu. Sonuç itibari ile Onursal Başkanlık önemli değildir.Önemli olan işlevliği ve yapmış olduğu işlerdir.Yoksa ben bu kulübün üzerinde onurlu bir kişi değilim asla. Dışarıda da işlemleri yürütürken  ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarda ve diğer kulüplerle görüşmelerde bulunurken bir sıfat gerekiyordu bunun için yönetim kurulumuzun uygun gördüğü sıfat ile  Onursal Başkanlık ismini almak zorunda kaldım.

 

--Amatör spora ve Çınar Spora bakış açınız nedir?

 

  --Aslında Diyarbakırspor profesyonel takımımız öncelikle hepimiz destek olmamız lazım.Ama yerelde de mutlaka bütün ilçe kaymakamlıklar ve belediyelerin  amatör takımlara destek vermelerini düşünüyorum.Çınarspor’umuzunda  Amatör ligde A kategorisinde mücadele etmektedir.3 yıldan bu yana biz bu takımıza kaymakamlık olarak hem maddi hem de manevi anlamda destek vermeye devam ediyoruz.Onların daha iyi spor yapmaları için elimizden gelen her şeyi yapacağız.En önemli olaylardan bir tanesi de alt yapıdır bugün Çınarspor her iki kategoride gençler ve minikler olarak turnuvalarda mücadele ediyorlar.Amacımız spora destek vermektir. Bununda en önemli yolu amatörspor’dur.

 

 

--Sizin Yönetiminizde Diyarbakır halkı maçlara ilgi göstermiyordu sizin düşünceleriniz nelerdir?

 

 -- Bence Diyarbakır spor taraftarları bizim zamanımızdaki ilgisini 2 kısıma ayırabiliriz.1. si sezon başladı fazla bir ümit yoktu şampiyonluk için ama buna rağmen tribünlerde 4000-5000 taraftar topluluğu var idi. Ama bazen zaman zaman içeride 8 maçta 8 puan aldık başarı gelmeyince seyirci azaldı hatta 2000- 3000 kişiye kadar da düştüğünü hepimiz gördük ama ne zamanki takımın başarısını gördüğü zamanda kademeli olarak arttı hatırlarsanız Antalyaspor maçında 7000 -8000 arasında bir seyirci vardı ligin son sırasındaki İstanbulspor maçında ise gazetelerin yazdığı 10.000 civarında taraftar olduğunu yazdı. Bence bu önemli bir şeydi Çünkü taraftar başarıyı gördüğü zaman takımına destek oluyor.Ama  sizde takdir edersiniz ki bir hedefi bir amacı olmayan takıma da maçlarında pek taraftar gelmiyor. Biz takımı yeni yönetime devir ettiğimiz zaman takımı 6. sırada ve play – off potasında ve 10.000 taraftar ile devir ettik.Elbette ben 10.000 taraftarıda yeterli görmüyorum taraftarın stadın tamamını doldurması lazım.Sonuçta bir takımı takım yapan taraftardır. Mesela ben Samsunspor deplasmanına gittiğimde sizde biliyorsunuz ki Samsunspor büyük bir şehir ve yıllardır Süper Ligde futbol oynamış bir kulüptür.Ama onlarında hedefleri olmadığı için 2000-3000 kişiye maçlarını oynuyor.

 

 

--Diyarbakırspor taraftarlarının sosyal aktivitelerini yeterli buluyor musunuz?

 

  Diyarbakırspor taraftarları bence türkiyede 3 büyük kulüp taraftarından sonra en fazla potansiyeli olan bir taraftar kitlesidir.Rakiplerini gerçekten çekindiği bir taraftar kitlesidir.

Ama son yıllarda taraftarında sanki kendi arasında erozyona uğradığı maalesef görmekteyim. Taraftar dağınık öte yandan bir araya gelme açısından problemler yaşıyorlar. Bence Diyarbakır spor taraftarları maçtan maça veya başarılı maçlardan başarılı maçlara gelmemesi lazım.Bir takım sosyal ve kültürel etkinlikler yapması lazım okullarda panel ve söyleşiler yapmaları lazım bunu yaparken de Diyarbakır spor kulübünden bir yönetici bir futbolcu ile yapmalıdırlar.Şuan yeni yönetimin kahvehanelerde yapmış olduğu halk toplantıları da çok güzel bir çalışmaları var yeni yönetimle işbirliği içinde çok daha bu konularda aktif olmalarını istiyorum.Çünkü Diyarbakır sporun taraftar kitlesi ciddi bir potansiyeli bulunmaktadır. Bu potansiyelin en iyi şekilde kullanılması lazım diye düşünüyorum.

 

--www.diyarinsesi.org haber sitesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

                     

  Tabi site ile tanışmamız kısa bir süre oldu ama çok güzel ve renkli bir site.. Özelikle Diyarbakır a ait olan haberlerin an be an yayınlanması, haber kaynakların geniş ve resmi olması ve en önemlisi  yazar kadrosunun geniş olması özellikle Diyarbakır’ın yurdun 4 bir yanında ve tüm dünyada yaşayan Diyarbakırlıların Diyarbakır ile her türlü bilgi ve haberleri bulabileceği tek site diye düşünüyorum. Ben bu sitede emeği geçen tüm arkadaşlara başarılar diyorum. Gerçekten çok güzel hazırlanmış.Amatör bir ruh ile ama profesyonel bir çalışma ile yapılmış siteniz.

 

--Diyarbakırspor taraftarına mesajınız nedir?

 

  Diyarbakırspor büyük bir camia Diyarbakır kenti kadim bir şehir M.Ö 10.000’li yıllara kadar tarihi dayanan bir kent ama Diyarbakır’ın daha önce de söylediğim gibi bu surların bir anlam ifade ediyorsa Dicle üni. bir anlam ifade ediyorsa kırklar dağı,on gözlü köprü nasıl bir anlam ifade ediyorsa Diyarbakırspor da aynı şekilde bu kent için bir mana ifade ediyordur.Diyarbakırspor bu kentin bir sembolüdür ve  bu kentin bir markasıdır. Bu markayı yerlere düşürmeyelim bu markanın kıymetini bilelim.Çünkü başka bir Diyarbakır spor yoktur. Diyarbakırspor maçlarına her zaman gitsinler takımlarını 90 dakika desteklesinler hiçbir kulübe zarar verecek hareketlerden sakınsınlar. Elbirliği ile takımıza sahip çıkalım.Not:Değerli Vaktini Bizlere ayırıp Röportajı yapan Sayın Hasan TANRISEVEN'e Diyarinsesi.Org Ailesi Olarak Teşekkür Ediyoruz.Röportaj : Diyarinsesi.ORG Yayın Danışmanı Faruk ŞİMŞEK