1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sayar'dan sağduyu çağrısı yaptı
Sayar'dan sağduyu çağrısı yaptı

Sayar'dan sağduyu çağrısı yaptı

Bölgemizde yaşanan olumsuz gelişmeler neticesinde DTSO başkanı Ahmet SAYAR sitemize açıklamalarda bulundu.

A+A-

Sayar yaptığı açıklamada şunları söyledi “ Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, başta bölge olmak üzere Türkiye'nin çok kritik bir süreçten geçtiğini, bu süreçte duygularımızın değil, aklın ön planda olması gerektiğini belirtti.

Tansiyonun düşmesi gerektiğini bunun için de tarafların çağrı yapması bu süreci daha az hasarla aşılabileceğini belirtti. Hükümet'in hem Kobani meselesinde ki güvensizlik yaratan tavrı, hem de gelişen olaylara yönelik açıklamaları yerine daha net ve daha soğukkanlı bir yaklaşım göstermelidir. Kader birlikteliği yaptığı Kürtler'in Kobani'deki durumlarını, duygularını dikkate alarak, Hükümetten ilgili kişilerin kaprislerden uzak, istikrarlı bir politika yürütmelidir. Bilinen bilinmeyen birçok çevrenin bozmaya çalıştığı çözüm sürecinin sekteye uğramaması için, karşılıklı büyük çaba ve emeklerle gelinen ve artık pratik uygulamaların başlayacağı görünen çözüm sürecinin heba olmaması için görüşme heyetlerinin bu krizi aşmak için biran önce bir araya gelmeli; Krizlerdeki sağduyulu yaklaşımları dikkate alınarak Abdullah Öcalanın kamuoyuna iletişimi sağlanmalıdır.

Kobani'ye güç vermek için, çözüm sürecinin sekteye uğramaması için, karanlık günlerin geri gelmemesi için herkesi sağduyuya davet ediyorum. İnsanların yaşamını yitirdiği, sokağa çıkma yasağının olduğu bir kentte olayların ekonomiye yansımalarını Yorumsuz bırakıyorum..lütfen sağduyu!

Bölgede başlayan sokak eylemleri ve yaşanan ölümler, maalesef bize 90'lı yıllarda Şahit olduğumuz faili meçhul cinayetleri, karanlık günleri, kardeş kavgasını hatırlatıyor. Yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, başta yüreği yanık annelerine başta olmak üzere yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Kaynak:Diyarinsesi.ORG/Faruk ŞİMŞEK

HABERE YORUM KAT