1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sayar'dan demokratişleşme paketi değerlendirmesi
Sayar'dan demokratişleşme paketi değerlendirmesi

Sayar'dan demokratişleşme paketi değerlendirmesi

DİYARBAKIR- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, 30 Eylül'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak demokratikleşme paketi konusunu değerlendirerek, "Demokratikleşme paketinden beklentimiz, çözüm sürecinin ilerlemes

A+A-

AK Parti hükümeti tarafından hazırlanan ve 30 Eylül günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından içeriği açıklanacak olan demokratikleşme paketi konusunu değerlendiren DTSO Başkanı Ahmet Sayar, paketin çözüm sürecinin ilerlemesine katkı sağlamasını beklediklerini ifade ederek, içeriğini merakla beklediklerini söyledi.

Toplumu ilgilendiren demokratikleşme paketin hazırlanmasında toplumla paylaşılması gerektiğini dile getiren Sayar, "İş dünyası olarak, demokratikleşme paketini biz de merak ediyoruz. Çözüm sürecinde geri çekilmelerden sonra, hükümetin atacağı birtakım demokratik adımlar atılması gerekiyordu.

Demokratikleşme paketi konusunu basından takip ettiğimiz kadarıyla, içeriğini tam olarak bilmiyoruz. Toplumu bu kadar ilgilendiren bir paketin özellikle Kürt sorunuyla bağlantılı bir takım adımların mutlaka toplumla paylaşılması gerekiyordu. Demokratikleş paketinden beklentimiz, çözüm sürecinin ilerlemesine katkı sağlayacak birtakım içeriklerin olmasıdır. Bunlarda bazıları ise, bu sürecin temelini oluşturan silahlar sussun, fikirler konuşulsun sürecini oluşturabilmek için özellikle siyaset tutukluların yapmış insanların cezaevinde serbest bırakmaları gerekiyor. Bu adım sürecin ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

Bir başka adım ise, seçim barajının düşürülmesi konusu. Mevcut yüzde 10 olan seçim barajıyla ilgili birtakım fikirler ortaya atıldı. Seçimlerde daraltılmış bölgeler konusu tartışılıyor ve partilerin seçmenlerini olumlu mu olumsuz mu etkileyeceği merakı var" diye konuştu.

"ÇÖZÜM SÜRECİ EĞER KALICI BİR BARIŞA DÖNERSE, YATIRIMCILARIN BAŞVURULARI PRATİĞE DÖNÜŞÜR"

Çözüm sürecinin başlamasıyla beraber, gerek yurt dışı gerekse de yurt içinde bölgeye çok ciddi yatırımcının ilgisini arttığını anlatan Sayar, yatırımların pratiğe dönüşmesi için kalıcı bir barışın olmasına dikkat çekti.

Yeni Teşvik Kanunu'nu kapsamında 102 yatırımcının yatırım için başvurduğunu bildiren Sayar, "Yatırımcılar Diyarbakır'a gelip çeşitli çalışmalarını yapıyor. Diyarbakır'a çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte çok sayıda yatırımcı yatırım yapmak için başvurusunu yapmış durumda. Yeni Teşvik Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle 6. Bölge olarak bilenen Diyarbakır'a 102 yatırımcı teşvik belgesini almış.

Bu teşvik belgeleri yatırıma dönüştüğü zaman, öngörülen istihdam sayısı 4 bin civarında. Bu talepleri karşılayabilmek için, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde ek olarak 188 hektarlık alan oluşturduk. Bu alanı başvuru yapan yatırımcılara tahsis edeceğiz.

Evet, bir taraftan bölgeye önemli bir ilgi var. Fakat bunu sonuçlara yansıdığını söyleyemeyiz. Çünkü ilgili ve alaka çözüm sürecinin ilerlemesine bağlıdır. Çözüm süreci eğer kalıcı bir barışa dönerse, yatırımcıların başvuruların hem pratiğe dönme noktasında hem de çok sayıda yeni yatırımcının buraya gelip yatırım yapmalarını sağlayacak. Eğer çözüm süreci kalıcı bir barışa dönerse, 102 yatırımcı sayısı her geçen gün artacaktır. Yatırımcı her zaman uzun vadeli planlama yapar. Bir yere yatırım yaptığı zaman 10-15 yıllık süreci göz önünde bulundurarak yatırım yapar. Bölgemizde 8 aydır devam eden bir süreç var. Fakat bu sürecin nasıl ilerleyebileceği konusunda yatırımcıların kaygıları var. Bu kaygı da maalesef buraya yatırım yapılmasını engelliyor” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT