1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sayar ve Özkılıç BDDK Başkanı ile görüştü
Sayar ve Özkılıç BDDK Başkanı ile görüştü

Sayar ve Özkılıç BDDK Başkanı ile görüştü

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar ile DTSO Yönetim Kurulu üyesi ve Diyarbakır Organize Sanayici İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, bölge illerinde faaliyet gösteren firmaların finansa erişim noktasında yaşadıkl

A+A-

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar ile  DTSO Yönetim Kurulu üyesi ve Diyarbakır Organize Sanayici İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, bölge illerinde faaliyet gösteren firmaların finansa erişim noktasında yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi ve kolaylıkların sağlanması amacıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’i ziyaret etti.
 
 
“Çözüm Süreciyle Yatırımın Odağı Haline Gelmişti”
 
 
Ziyarette konuşan DTSO Başkanı Ahmet Sayar, çözüm süreci ile bölgenin yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağı olduğunu belirterek, “Bölgemiz çözüm sürecinin getirdiği huzur ve güven sayesinde yerli ve yabancı sermayeli yatırımların ilgi odağı haline gelmişti. Bu süreçte KOBİ'ler işlerini devlet teşvikleri ile büyütmek ve yeni yatırımlar yapmak amacıyla krediler çekiyor. Ancak yaşanan bu öngörülemeyen süreçle yatırımcılar kredi ödemelerinde sıkıntıya giriyor. Ülkenin önemli dinamikleri arasında yer alan bankaların bu olumsuz süreçte yatırımcılara gerekli desteği verme ve kredilerde risk analizlerinde gerekli esneklikleri sağlaması gerekiyor” dedi.
 
“Krediler Yeniden Yapılanması İçin Düzenleme Yapıldı”
 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben ise, heyetin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek, sorunun elbirliği ile çözüleceğini, BDDK olarak gerekli her türlü takibin yapılacağını belirtti. Akben, süreç içinde bölgede etkilenen esnaflara yönelik kredilerin yeniden yapılandırılması için gerekli düzenlemenin yapılarak Resmi Gazete’de yayınlandığını da kaydetti.
 
 
Görüşme sonrasında heyet tarafından hazırlanan ve firmaların finansa erişim noktasında yaşadıkları sıkıntıları ve çözüm önerilerini içeren bir rapor, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben'e sunuldu.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT