1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Savunma yerine seminer
Savunma yerine seminer

Savunma yerine seminer

6 polis memurunun yaralandığı polis servis aracına yönelik saldırıyı gerçekleştirdiği iddiasıyla yargılanan Arcagök, 96 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

A+A-
96 yıl hapis cezasına çarptırılan tutuklu sanık Beşir Arcagök, avukatı Sedat Yurttaş aracılığıyla Kürtçe yaptığı savunmasında, Kürt tarihini anlattı. Arcagök, anlattıklarıyla mahkeme heyetine kısa bir seminer verdi. 
 
Diyarbakır'da 6 polis memurunun yaralandığı polis servis aracına yönelik saldırıyı gerçekleştirdiği iddiasıyla yargılanan Beşir Arcagök, 96 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında, tutuklu yargılanan sanık Arcagök ile Agit Gizlenmiş hazır bulundu. Sanık Arcagök, yazılı olarak hazırladığı savunmasını, tercüman aracılığıyla Kürtçe yaptı.
 
Kürt tarihini anlattı
 
Savunmasını Kürt tarihini anlatarak veren Arcagök'ün tercümanlığını ise avukatı olan Sedat Yurtaş yaptı. Türklerin 1000'li yıllarda bu bölgeye geldiğinde Kürtlerle ilişki kurduğunu anlatan Arcagök, 1071'de Malazgirt savaşında Alparslan ile ittifak yaptığını ve Bizanslılara karşı savaştığını belirtti.
 
Arcagök, savunmasında şu ifadelere yer verdi.
 
“Bu stratejik bir ittifaktır. Kürdistan litelendirilmesi Sultan Sancar bey tarafından yapmıştır. Hiçbir zaman Kürtleri  inkar da etmemişlerdir. İkinci ittifak Osmanlı ile devam etmiştir. Kürt Türk ilişkileri 19. Yüz yılda bozulmuş. Birinci Dünya savaşında ve kurtuluş savaşında Kürtler yine Türklerle dostluk yapmış ve birlikte savaşmışlardır. Hatta ilk Cumhurbaşkanı Kürtlerin varlığını kabul etmiş ve özerklik vermeyi de kabul etmiştir.
 
O döneme kadar Kürtlerin meclisi de vardı ve dilleri de inkar edilip ret edilmemişti. İngiliz ve Ortadoğu üzerindeki politikaları yine Türkleri ve Kürtleri karşı karşıya getirmiştir. 1940'tan sonra bunlar bitti. Resmi bir ideoloji yaptılar ve bu ideolojide Kürt yoktur, Kürt dili yoktur. 1970'e kadar devam etti. Öyle bir hala gelmişti ki Kürtler kendilerini inkâra başlamışlardı. Türkiye Cumhuriyeti zihinsel olarak Kürtleri bitirmişti.”
 
“Anlattıklarım daha önemlidir”
 
Türk halkıyla özgür ve eşit bir yaşam sürdürmek istediklerini belirten Arcagök'ün, savunmasını şöyle tamamladı:
 
“Savunma yapıp yapmamış olmam değil, önemli olan burada bir sorun var. Bu sorun çözülmedikçe, adli meselelerle çözülmez. Savunmanın özü budur. Ben kısa tuttum. Dava konusu eylemi benim yapıp yapmadığımla ilgili ben bir şey söylemiyorum, bu husus bence önemsizdir. Anlattığım şeyler benim için daha önemlidir.”
 
Toplam 96 yıl hapis
 
Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından sanık Arcagök'ü TCK'nın ''Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak'' suçundan bir kez, ''Adam öldürmeye teşebbüs'' suçundan da 6 kez olmak üzere toplam 96 yıl hapis cezasına çarptırdı. (Özgürhaber)
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT