1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Savcı müebbet istedi
Savcı müebbet istedi

Savcı müebbet istedi

Diyarbakır'da "farklı cinsel eğilimleri" olduğu iddiasıyla babası ve 2 amcası tarafından öldürüldüğü ileri sürülen Roşin Ç. ile ilgili davaya devam edildi.

A+A-
DİYARBAKIR - Diyarbakır'da "farklı cinsel eğilimleri" olduğu iddiasıyla babası ve 2 amcası tarafından öldürüldüğü ileri sürülen Roşin Ç. ile ilgili davaya devam edildi. Davaya daha önce müdahil olma talepleri kabul edilen Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği'nin müdahilliği ailenin itirazı üzerine kaldırıldı.
 
Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, öldürülen Roşin Ç'nin annesi Gülten Ç, tutuklu sanıklardan babası M.Ç, amcaları M.A.Ç. ve Ş.Ç., avukatları ile davaya müdahil olma talepleri kabul edilen Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneğinin avukatı Fırat Söyle katıldı.
 
Duruşmada Mahkeme Başkanı, Roşin Ç'nin annesi Gülten Ç'nin mahkemeye sunduğu Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneğinin katılma kararının kaldırılmasını talep eden dilekçesini okudu.
 
Cumhuriyet savcısı, talebe ilişkin takdirin mahkemede olduğunu ve esas hakkındaki mütaalasını sunmak için süre talep ederek, "suçun vasıf ve mahiyeti", "mevcut delil durumu" göz önünde bulundurularak sanıkların tutukluluk halinin devamını istedi.
 
Sanıklar Ş.Ç ile M.A.Ç, olayla bir ilgilerinin bulunmadığını ve cezaevinde bulunmaları nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, tahliye talebinde bulundu. Maktül babası sanık M.Ç ise oğlunun ölümünün kazara meydana geldiğini ileri sürerek, diğer sanıkların bu olayla bir ilgisinin olmadığını anlattı. 
 
M.A.Ç'nın avukatı Sidar Demiroğlu ise  "Uzun süredir Roşin'in ne şekilde öldürüldüğü kanıtlanamadı. Ancak babası ne şekilde öldüğü konusunda beyanlarda bulundu. Yaptırılan teşhisler hukuka aykırıdır. Müvekilimin maktülün ölümüyle hiçbir ilgisi bulunmuyor. Bu nedenlerden dolayı tahliyesini talep ediyorum" dedi.
 
Sanık avukatlarının tahliyeye ilişkin taleplerinin ardından mahkeme heyeti kararını vermek için duruşmaya ara verdi. Verilen aranın ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan Roşin Ç'nin babası M.Ç. ile amcaları M.A.Ç. ve S.Ç'nin tutukluluk halinin devamına ve Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği'nin olaydaki suçtan dolayı 'doğrudan zarar görmediği' gerekçesiyle müdahilliklerinin kaldırılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.
 
- İddianameden
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, maktulün babası olan sanık M.Ç. ile amcaları M.A.Ç. ve S.Ç. hakkında TCK'nın 82/1. maddesi uyarınca "Tasarlayarak yakın akrabayı öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT