1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Savcı görgü tanıkları ve polislerin ifadesini aldı
Savcı görgü tanıkları ve polislerin ifadesini aldı

Savcı görgü tanıkları ve polislerin ifadesini aldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Sur ilçesinde çıkan çatışmada Tahir Elçi ve iki polisin hayatını kaybetmesinin ardından görgü tanıkları, polis ve gazetecilerin ifadesini aldı.

A+A-

Olay anında silah değiştirdiği basına yansıyan polis, mermisi bittiği için yanındaki arkadaşının silahını almış. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare’de Tahir Elçi’nin basın açıklaması düzenlediği sırada çatışma çıkmış, Elçi başından aldığı kurşunla hayatını kaybetmiş, olayda iki polis de şehit olmuştu.

Olayın ardından İçişleri Bakanlığı’nca 4 müfettiş görevlendirilmiş, savcılık da zaman kaybetmeden görgü tanıkları, polis ve olay yerinde bulunan gazetecilerin ifadelerini aldı.


Olay anında, silah sıkarak sokağa giren iki kişiyi gördüklerini belirten polisler, pkk'lıları ilk önce fark etmediklerini, hareket halinde oldukları için dikkatlerinin dağıldığını söyledi. Olay anında silahını değiştirdiği görülen polis memuru ise pkk'lılara ateş açtığını, şarjörünün bittiğini ve diğer arkadaşının silahını aldığını belirterek, bu arkadaşından aldığı silahla ateş açmadığını söyledi.


Gazeteciler de, olay anında ilk başta tek el ateş edildiğini, silah seslerinin artmasının ardından kendilerini güvenli bir bölgeye aldıklarını söyledi. Basın mensupları, Tahir Elçi’nin vurulma anını görmediklerini, silah seslerinin dinmesinin ardından yerde bir kişinin yattığını gördüklerini belirterek, elbiselerinden yerde yatanın Elçi olduğunu anladıklarını söyledi.


(YRT-AŞ-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler