1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Savaştan Kaçan Suriye'lilerin Dramı
Savaştan Kaçan Suriye'lilerin Dramı

Savaştan Kaçan Suriye'lilerin Dramı

SURİYE'deki savaştan kaçtıktan sonra Diyarbakır'a yerleşeyen çok sayıda Suriyeli aile, dil sorunu ile karşılaşırken, dilenmek istemediklerini, insanca çalışarak kazanmak istediklerini söyledi.

A+A-

Diyarbakır'daki kenar mahallelerindeki evlerde 2-3'er aile halinde oturan, iş bulamadıkları için dilendiklerini anlatan Suriyeliler, hastalanan çocukların tedavisini dahi gerçekleştirememekten yakındı.

Şehitlik Semti'ndeki Ben-u Sen Mahallesi'ndeki bir evin odasında oturan 28 yaşındaki Muhammed Ömer, 1 yaşındaki oğlu Muhammed Mubat'ın ameliyat olması gerektiğini, aksi takdirde sakat kalacağını belirterek yardım istedi. Dil bilmediği için kime gideceğini bilmediğini ifade eden Ömer, şöyle dedi:

"Savaştan kaçarak buralara geldik. Kampa gitmek istemiyorum. Çünkü orada bir kaç aile bir çadırda yaşıyor. Aile namahremliği kavramı yok oluyor. Bunu kabul edemiyorum. Bu yüzden kamplara gitmedim. Halep'te yaşarken şimdi Diyarbakır'a geldim. Oğlum hasta ve gözlerimin önünde eriyip gidiyor. Ameliyat olmaması durumunda sakat kalacak. Paramız da yok. Dil de bilmiyoruz. Dilenmek istemiyorum. Bana iş versinler çalışayım. İnşaat işçisi olarak da çalışı, hamallık bile yaparım" dedi.

Suriyeliler'e gönüllü olarak yardım eden ve sorunlarının çözümü için çaba harcayan Nezahat Orak adlı kadın da, yetkililer ile defalarca görüştüklerini, kimsenin ilgilenmediğini savunurken, şöyle dedi:

"Belediye ve sivil dernekler bazen gıda yardımı yapıyor. Suriyeliler'in sadece gıda değil bir çok anlamda yardıma ihtiyaçları var. Taşındıkları evlerde kiralarını ödeyemiyorlar. Ev sahipleri ile problem yaşamaya başladılar. Geri gönderilecekler diye de çok korkuyorlar.  Bazıları Kürtçe konuşuyor ama çoğu Arap oldukları için Arapça konuşuyorlar. Kürtçe bilenler pek sıkıntı çekmiyor. Ancak Arap olanlar iletişim kurmada büyük sıkıntı yaşıyor. Ben ve bazı arkadaşlarımız ile birlikte gönüllü olarak onların sorunlarını çözmek için büyük çaba gösteriyoruz. Muhammed Ömer'in 1 yaşındaki oğlu Muhammed Mubat'ın ameliyat olması gerekiyor. Ancak sigortası olmadığı için hastaneler para istiyor. Fakat Muhamed Ömer'in de parası yok. Bebek ameliyat olmazsa sakat kalacak. Şimdi bu sorunu aşmaya çalışıyoruz."

Ben u Sen Mahallesi'ndeki kapısı dahi olmayan evlerde yaşayan Suriyeliler, fotoğraflarının çekildiğini görünce evlere ve ara sokaklara kaçışmaya başladıkları gözlendi. Yakalanarak gönderilmekten korktukları için kameralara konuşmaya çekinen Suriyeli Aileler'in çocukları da sokaktaki çamurlu ve hijyenik olmayan alanlarda oynadıkları görüldü.

HABERE YORUM KAT