1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Savaşın artıkları üniversite arazisinde
Savaşın artıkları üniversite arazisinde

Savaşın artıkları üniversite arazisinde

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasaklarıyla başlayan çatışmalar 95.gününü geride bıraktı.

A+A-

 Yüzlerce yıllık tarihi yapıların da er aldığı ilçedeki aralıksız süren çatışma ve patlamalarla adeta yerle bir oldu. Büyük yıkıma yol açan savaşa ait molozlar, kamyonlarla taşınarak Dicle Üniversitesi arazisine dökülmeye başlandı.

Araziye dökülen savaş artığı moloz yığınları arasında binlerce yıllık tarihi eserlerin yıkıntıları olduğu gibi, çay tepsisi, kaşık, çocuk oyuncağı, çekyat, yastık, ayakkabı, elbise, güvercin sepeti gibi hemen her şey var.
 
Yüzlerce yıllık tarihi yapıların da er aldığı Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar 95’nci gününü de geride bıraktı. Çatışmalar sonucu bugüne kadar onlarca yaşamını yitirirken, birçok kişi de yaralandı. Halen birçok sivil de bulunduğu iddia edelin alanlarda bile yoğun çatışma ve bombardıman altındı.
 
Kamyonlarla taşınmaya başlandı
 
Çatışmalar ve bombalamalar ve patlayıcılar ile adeta enkaza çevrilen ilçede bulunan tarihi kiliselerden camilere, han ve hamamlardan konaklara kadar birçok eser ve yapı, tahrip edilip, yıkıldı. Yol açılan bu yıkıma ait molozlar ise, bir yandan saldırılara devam edilirken kamyonlara yüklenerek ilçe dışına taşınmaya başlandı. Devlet Su İşleri ve Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne ait kamyonlara yüklenen molozlar, Dicle Nehri'nin öteki yakasında bulunan Dicle Üniversitesi'ne ait boş araziye dökülmeye başlandı.
 
 
Araziye dökülen moloz yığınları arasında çay tepsisi, kaşık, çocuk oyuncağı, çekyat, yastık, ayakkabı, elbise, güvercin sepeti gibi hemen her şey var. Sur'un 6 mahallesine dair yaşanmışlıkların biriktiği molozlar arasında dolaşanlar ise atık toplayıcıları. Molozların arasında işe yarar bir şeyler bulmak için gezindikleri sırada bölgeye gelen polisler tarafından durduruldu. Atık toplayıcısı çocuklar ve gençler bölgeden uzaklaştırıldı.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT