1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Savaşa rağmen ticaret artıyor
Savaşa rağmen ticaret artıyor

Savaşa rağmen ticaret artıyor

Suriye’de devam eden iç savaşa rağmen, Türkiye’de Suriyelilerce kurulan şirketler sayesinde Türkiye-Suriye ticareti hızla iç savaş öncesi tutara doğru yükseliyor.

A+A-

Türkiye ekonomisinde de Suriyeli iş adamları, Suriye sermayeli ya da ortaklı şirketler kalıcı ve etkin konuma geliyor.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), resmi olarak yayımladığı Ticaret Sicili Gazetesi ve Türkiye İstatistik Kurumu ile (TÜİK) birlikte derlediği veri tabanı istatistiklerine göre 2010 yılı aralık ayına kadar Türkiye’deki Suriyeli şirket sayısı sıfır. 2010 Aralık ayında ise iki tane limited şirket var.


Yoğun mülteci akınıyla birlikte, Güneydoğu Anadolu bölgesindeki, Diyarbakır, Urfa, Kilis, Antep, Mardin, Maraş, Adıyaman’ın yanı sıra, Çukurova ve Akdeniz bölgesindeki Hatay, Adana, Mersin gibi iller en yoğun Suriyeli nüfusun bulunduğu kentler haline geldi. Bu kitlesel demografik dönüşüm, geride kalan dört yıl sonunda kentlerin sosyoekonomik yapısına biçimde yansıdı.


Al-Monitor’da yeralan habere göre, 2015 eylül ayına gelindiğinde, TOBB verilerine göre bir ayda yabancılarca kurulan anonim ve limited şirketlerin toplamı 417 iken, Suriyelilere ait şirket sayısı 144 oldu.


2015 ocak-eylül döneminde, yani dokuz ayda, Türkiye’de yabancı sermayedarlarca kurulan toplam 3.736 anonim ve limited şirketin bin 148’i, yani yaklaşık üçte biri, Suriyeliler tarafından kurulan şirketler.


Bu şirketlerin, sermayelerinin toplamı 177 milyon TL’yi (59 milyon dolar) buluyor. Güneydoğu’nun en gelişmiş sanayi kenti Gaziantep Suriye ve Irak’a, Orta Doğu ve Körfez Bölgesi’ne yönelik ihracatın ana üssüydü. Mülteci akınından sonra, Gaziantep ve diğer bölge illerinin ekonomisi biraz sarsıntı geçirse de oluşmaya başlayan tablo, Suriyeli iş adamlarının bölge ve illerin ekonomisine bir canlılık getirmeye başladığını gösteriyor.


Gaziantep’te yeni kurulan her altı şirketten birisi, Kilis’te ve Şanlıurfa’da ise yeni kurulan her üç şirketten biri Suriyeli girişimcilere ait. TOBB’a bağlı Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından gerçekleştirilen çalışmada Suriyeli şirketlerin hızla yükselişi sonrasında Gaziantep ve diğer Güneydoğu illerinin Suriye’ye ihracatın merkezi haline geldikleri, ağırlığın İstanbul’dan, Gaziantep’e kaydığı tespiti yer alıyor.


Ancak yaşanan ağır iç savaş koşullarına karşın, 2010 yılında hızla gelişen ekonomik ve ticari ilişkilerle, 1.9 milyar dolara çıkan Suriye’ye yönelik ihracat, 2011’den itibaren düşmeye başlarken, 2014’te yine 1.8 milyar dolar oldu. Türkiye’nin ihracatı, geçen yılın sonbaharından bu yana, sürekli gerilemesine karşın, Suriye’ye olan ihracatta tam tersi bir durum söz konusu.


Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) en son açıkladığı 2015 ekim rakamlarına göre, ihracat yüzde 1.5 düşüş gösterdi. Türkiye’nin ihracatı düşerken, Gaziantep’in ihracatı Ekim ayında yüzde 4.8 oranında arttı.


Yılbaşından bu yana, Gaziantep’in yanı sıra, Adana, Mersin, Hatay gibi diğer bölge illerinde de Suriye’ye yönelik ihracatta artış söz konusu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler