1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Savaş sorunu derinleştirir
Savaş sorunu derinleştirir

Savaş sorunu derinleştirir

İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Avukat Abdullah Zeytun, yürütülen savaş politikalarının bir an önce son bulması gerektiğinin altını çizerek, savaşın Kürt sorununu çözmediğini, derinleştiğini kaydetti.

A+A-

DİYARBAKIR’da  kaybedilen yakınlarının akıbetini sorarak, faillerin bulunmasını isteyen İHD ve kayıp yakınlarının eyleminde konuşan İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Avukat Abdullah Zeytun, savaşın Kürt sorununu çözmediğini, derinleştiğini söyledi.


İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 343’üncüsünü Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme, İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, MEYA-DER yöneticileri ile kayıp yakınları katıldı. Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Avukat Abdullah Zeytun, devletin 90’ları aratmayacak uygulamalarla, her gün sivil insanların katledildiğini söyledi. Yürütülen kirli savaş politikalarının bir an önce son bulması gerektiğinin altını çizen Zeytun, savaşın Kürt sorununu çözmediğini, derinleştiğini kaydetti. Zeytun, devletin bir an önce savaştan vazgeçip demokratik bir ortamda Kürt sorununun çözümüne dönük bir politika geliştirmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Oğullarının hikayesini anlattı


Ardından konuşan İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Emin Ermin, 1993 yılında yüzleri maskeli kişilerce katledilen Abbas Seyrek ve oğulları Abdullelam ile Zeki Seyrek’in hikayesini paylaştı. Ermin, Seyrek’in eşinin beyanlarını şu şekilde aktardı: “Eşim Seyrek kırtasiyecilik, oğlum Zeki Cizre Belediyesi’nde işçiydi. Eşim bir kere 14 ay tutuklandı, bir kere de 19 gün gözaltında kaldı. Eşim serbest bırakıldıktan sonra şehir merkezinde çatışmalar yaşanmıştı. Hemen ardından yüzleri maskeli kişiler evimizi bastılar. Ellerinde uzun namlulu silahlar olan 3 kişi eşimi ve 2 oğlumu evden aldılar. 3’ünü de beyaz torosa bindirip götürdüler. Arabanın evden uzaklaşmasından kısa bir süre sonra silah sesleri geldi. Evin yaklaşık 150-200 metre uzakta koştuğumda eşim ve 2 oğlumun cesetleri kurşunla param parça olmuştu.”
Yapılan açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler