1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Savaş mağdurları için yardım komisyonu
Savaş mağdurları için yardım komisyonu

Savaş mağdurları için yardım komisyonu

VAN- Irak ve Suriye 'de yaşanan olaylar nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye 'ye gelen savaş mağdurları için 80 bin lira ayni yardım yapma kararı alan Tuşba Belediye Meclisi, yardımların zamanında eksiksiz bir şekilde yerine ulaştırılması için komisyo

A+A-

2015 yılı mali bütçesini görüşen Tuşba Belediye Meclisi, kış mevsiminin yaklaşması nedeniyle göçle gelen insanların mağdur olmaması için almış olduğu yardım kararını bir an önce hayata geçirmek için çalışmalarına hız verdi.

Belediye Meclisi, yardımların zamanında ve eksiksiz bir şekilde yerine ulaştırılması için Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) meclis üyelerinden oluşan bir komisyon kurdu. Komisyonun çalışmaları ile ilgili bilgi veren AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Utku, mecliste grubu bulunan AK Parti ve DBP'nin Ekim ayı içerisinde gerçekleştirdikleri oturumda Irak ve Suriye'deki olaylar nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye'ye gelen savaş mağdurlarına yardım etme kararı aldığını söyledi.

Bu yardımların zamanında ve eksiksiz bir şekilde yerine ulaştırılması için de oluşturulan komisyonun bugün itibarıyla çalışmalarına başladığını söyleyen Utku, “Çalışmalarına başlayan komisyonumuz alacağı malzemeleri muhtemelen birkaç gün içerisinde belediye meclis üyelerimizin katılımı ve öncülüğünde bu insanlarımıza ulaştırılacaktır.

AK Parti ve DBP gruplarından oluşan belediye meclis üyelerimiz inşallah oradaki kardeşlerimize dokunmak ve oradaki havayı teneffüs etmek adına bizzat bu yardımlara öncülük yapacaklardır. Oluşturulan komisyonumuzun temel maksadı sadece bir yardım gerçekleştirmekten ziyade oradaki insanlara dokunabilmek ve onlarla aynı havayı teneffüs ederek dertlerine ortak olmaktır” dedi.

Hem AK Parti hem de DBP grubundan meclis üyelerinin orada yaşanan durumu görmeleri adına böyle bir çalışma başlattıklarını da vurgulayan Utku, “İnşallah oraya giderek orada yaşananların anlatılmasından ziyade bizzat yaşamak istiyoruz. Kardeşlerimize dokumak ve oradakilerin yaşadıklarını görmek ve gözetmekadına kurulan komisyonumuz muhtemelen bir hafta içerisinde bu ihtiyaçları tedarik ettikten sonra yola çıkacak” ifadelerini kullandı.

Nerede yaşanan bir haksızlık ve zülüm varsa insanlığın ortak paydası olduğunu vurgulayan AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Utku, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Bizim bu kampanyamız, yanı başımızda bulunan ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra emperyalist güçlerin halkların iradesi dışında çizmiş oldukları sınırlar nihayetinde bölünmüş veötekileştirilmiş kardeşlerin birbirlerinin dertleriyle dertlenmesi gerektiği noktasındaki bu önemli mesajımızı AK Parti ve DBP grupları beraber hareket ederek böyle bir karar aldık”

Aynı zamanda Van Büyükşehir Belediyesince yürütülen Rojava Şengal Halklarıyla Dayanışma Koordinasyonu üyesi olan DBP Grup Sözcüsü Fehim Oflas ise, böyle bir çalışmayı mecliste bulunan 2 parti grubunun birlikte yapmasından dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi. Oflas, ”Umarım benzer ihtiyaçlar doğmaz. Ama bu tür ihtiyaçların doğması durumunda birlikte ahenkle çalışabileceğimiz böylece ortaya çıkıyor.

Ancak herkesin bunu bilmesi gerekiyor ki Kobani ve Şengal'de yaşayan insanlar bizim kardeşlerimizdir. Onların suni sınırlarla başka ülkelerin vatandaşları gibi gösterilmesinin bizim açımızdan hiçbir anlamı, hiçbir önemi yoktur. Biz o sınırları tanımıyoruz. Bu zorda kalan, zulme uğrayan ve soykırım altında kalan insanlar bizim insanlarımız. Bizim kardeşlerimiz, halkımız,kendi kardeşlerine ve halklarına sığınmışlar. Bizde üzerimize düşen neyse sonuna kadar yapacağız. Bu bizim için onur mücadelesidir. Kobanive Şengal bizim onurumuzdur. Bu yardım işinde emek sarf eden, çabalayan herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Çalışmalarına başlayan komisyon, ihtiyaç duyulan yardım malzemelerini temin ettikten sonra AK Parti ve DBP'ye üye Belediye Meclis üyelerince götürülerek Suruç'ta kurulan çadır kentlerde kalanlara dağıtacak.


(EKİP-ŞAK-Y)
.

HABERE YORUM KAT