1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Savaş intihara sürüklüyor
Savaş intihara sürüklüyor

Savaş intihara sürüklüyor

TÜİK verilerine göre, 2014 yılında Diyarbakır’da intihar eden 66 kişinin büyük kısmını genç erkekler oluştu.

A+A-

Diyarbakırlı bu gençlerin intihara yönelmesinin nedenini değerlendiren Sosyologu Ayşe Çaçan, intihar nedenlerinin temelinde savaşın yaratmış olduğu psikolojik baskının olduğunu ve savaşın halk üzerinde yarattığı travmadan, özellikle çocuk ve genç erkek grubunun etkilendiğini söyledi.
 
Avrupa ülkelerinde alınan önlemlerle intihar oranlarında düşüş sağlanırken, Türkiye’de genç nüfusta arttığına yönelik bulgular var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı verilerine göre Diyarbakır’da 66 kişinin intihar ettiği ve bunlardan 43’ünün erkek, geri kalanın ise kadın olduğu belirlendi. İntihar eden erkeklerin yoğunluklu olduğu yaş aralığı 15-24 arası iken kadınların yaş aralığı 0-19 olarak saptandı. İntihar eden erkeklerden 39’u, kadınlardan ise 20’si okuma yazma biliyor. Erkeklerin intihar nedenleri arasında 5’inin hastalıktan dolayı intihar ettiği ve 27’sinin ise nedeni saptanamadığı ortaya çıktı.

Kadınların ise 5’inin hastalık, 7’sinin aile geçimsizliği ve 11’inin ise bilinmeyen durumlardan kaynaklı intihar ettiği belirtildi. Özellikle 30 yılı aşkın süredir yaşanan savaşın etkilerinin büyük olduğu Diyarbakır’da, genç işsiz oranları, anadili kullanamama, köy boşaltmalarından kaynaklı yaşanan göçle birlikte kentte oluşan madde bağımlılığından, intihara kadar birçok noktada ciddi artışlar yaşanıyor. Bu anlamda sorunların çözümü noktasında yetkililerin somut adım atmaması nedeniyle intiharlar artıyor.


‘Temelinde savaş var’


Tabloyu değerlendiren Ekin Ceren Kadın Merkezi Sosyologu Ayşeşan Çaçan, intiharların temelinde “isyan” ve “yardım çığlığı” olduğunu belirtti. İntihar nedenleri arasında hastalık, aile geçimsizliği ve ekonomik nedenlerin de olduğunu dile getiren Çaçan, intihar nedenlerinin temelinde savaşın yaratmış olduğu psikolojik baskı olduğu değerlendirmesinde bulundu. Savaşın halk üzerinde yarattığı travmadan özellikle çocuk ve genç erkek grubunun etkilendiğini belirten Çaçan, “15 yaşındaki bir çocuğun savaşa şahit olması belki o esnada çok büyük bir travma yaratmayacaktır, ama 10 yıl sonra bu hasarlar etkilerini gösterecektir” dedi.


‘İntihar vakalarını arttırıyor’


Çaçan, intihar nedenlerine etken olan hususlardan bir diğerinin ise toplumsal cinsiyet rollerinin, yani toplumun kadına ve erkeğe dayattığı roller olduğunu söyledi. Erkeğe dayatılan roller arasında aileye bakmak, ailenin temsiliyet yükümlülüğü gibi rollerin dayatıldığının altını çizen Çaçan, erkeğin bu roller altında ezildiğini ve çıkış yolu bulamadığı için intihar ettiğini savundu.


‘Göçler, intihar vakalarına zemin hazırlıyor’


Çaçan, intihar vakalarını sonuçlarının iyi bir şekilde analiz edilebilmesi için Diyarbakır’ın sosyo ekonomik durumu ve halkın nasıl yaşadığını, nerden geldiği ile ne tür sorunlarla karşı karşıya kaldığını bir bütünen değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Diyarbakır’ın, yaşanan savaşın etkisiyle göç aldığını söyleyen Çaçan, göç ile gelenlerin şehrin yaşantısına ayak uyduramamasından kaynaklı depresyon yaşadığını ve bunun intihar vakaları ile sonuçlandığını söyledi. İntihar eden erkek bireylerin 15-19 yaş aralığının çok yüksek olduğunu belirten Çaçan, o yaş aralığında olan bireylerin daha çok arabesk kültürüyle yetiştiğini ve bu bireylerin sosyal bir aktivitesinin olmadığına işaret etti. Çaçan, intihar vakalarının bu bireylerde yüksek olduğuna söyledi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler