1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Savaş fırsatçılığı büyüyor
Savaş fırsatçılığı büyüyor

Savaş fırsatçılığı büyüyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, yeniden inşa edeceklerini söylediği Sur'da, emlak çeteleri devreye girdi.

A+A-

Aralarında avukatların da bulunduğu 4 kişilik ekipler, aileleri ikna ederek, evleri düşük ücrete alacak ve daha sonra TOKİ'nin kentsel dönüşüm projesine peşkeş çekecek. Durumu "savaş fırsatçılığı" olarak değerlendiren Surlular, “Tek bir çakıl taşı bile satmayız” diyerek, evlerine gelen emlak çetelerini kovdu.
 
Bölgede özyönetim ilan edilen merkezlerde "Yeniden inşa edeceğiz" denilerek bu kentler rant alanına dönüştürülüyor. 2010'da "kentsel dönüşüm" adı altında başlatılan çalışmalar kapsamında Alipaşa Mahallesi'ndeki evler başta olmak üzere 330 yapı yıkıldı. Yıkımların başlamasının ardından halkın tepkileri üzerine bu alanda yıkımlar durduruldu. Yıkımın oluşturduğu tahribat nedeniyle 2012'de Bakanlar Kurulu kararıyla mahalleler riskli alan ilan edildi. Devlet güçlerinin Sur ilçesini kuşatma altına alması ve tanklarla mahallelerdeki yapıları yakıp yıkması üzerine "kentsel dönüşüm" adı altında TOKİ yeniden gündeme geldi. AKP'nin havuz medyası da, savaşın Sur'a yayılmasıyla birlikte "TOKİ göreve" manşetleri attı.
 
TOKİ'ye peşkeş çekilecek
 
Daha sonra saldırıların ve yıkımın arttığı Sur'da zorla göçertilen halkın evlerinin satın alınması için emlak çeteleri oluşturuldu. TOKİ politikaları deşifre olunca Sur'da bu kez devreye konulan ve içlerinde avukatların da bulunduğu 4 kişilik ekipler, aileleri ikna ederek, evleri düşük ücrete alacak ve daha sonra TOKİ'nin "kentsel dönüşüm" projesine peşkeş çekecek. Evlerini çok düşük fiyata almak isteyen bu ekiplerden rahatsız olan Surlular, duruma tepkili.
 
'Evlerimizi TOKİ'ye vermeyeceğiz'
 
Hasırlı Mahallesi'nden saldırılar nedeniyle 3 çocuğuyla ayrılmak zorunda kalan ancak Sur'dan uzaklaşamaya gönlü razı olmayıp İskenderpaşa Mahallesi'ne yerleşen Mustafa Dayan, "Evimize dönmek istiyoruz. Devlet 'TOKİ yapılacak' diye adres değişikliği yapıyor. Evlerimizi TOKİ'ye vermeyeceğiz. Evimize yine döneceğiz, tek bir taş kalmış olsa dahi o taşı çoğaltırım yeniden evimi kurarım" dedi. "Halkımız direnmeli, bu zulme karşı direnmeliyiz, tek çıkış yolumuz direnmektir" diyen Dayan, şöyle devam etti: "Ya hepimiz direneceğiz ya da hepimiz öleceğiz başka yolu yok. Bomba yağdırarak Kürtler bitmez bu saatten sonra."
 
'Milyarlarca para verseler de terk etmeyiz'
 
Sur'da doğup büyüyen Sadık Dün ise, evlerinin devlet güçleri tarafından yıkıldığını ancak geri dönme umuduyla eşyalarını çıkarmadıklarını belirtti. TOKİ adına bir ekibin evlerine gelerek peşin para vereceklerini söyleyerek, çok düşük fiyata evlerini almaya çalıştıklarını söyleyen Dün, "Asla evimizi vermeyiz dışarıda yatacağımızı bilsek, TOKİ milyarca para da verseler çıkmayacağız, evimizi terk etmeyeceğiz" dedi.
 
'Ne olursa olsun evimizi satmayız'
 
İskenderpaşa Mahallesi'nde 5 çocuğu ve eşiyle yaşayan Mehmet Salih Çakır, son günlerde bir ekibin ilçede ellerinde liste ile dolaştıklarını ifade ederek, ekibin evlerine de geldiğini söyledi. Çakır, "Evimize gelen ekibi önce mahallede evlerini taşıyan ailelerin yanında gördüm. Onları evlerini satmak için ikna etmeye çalışıyorlardı. İnsanlar evlerini satmayacaklarını söyleyerek tepki gösterip onları mahalleden çıkardılar. Daha sonra aynı ekip bu kez bizim eve geldi. Benden 30 bin TL'ye evimi istediler. 'Sizin ihtiyacınız var. Evi bize verin size peşin para vereceğiz' diyorlar. Evden kovdum onları. Ne olursa olsun evimizi satmıyoruz, mahallemizden ayrılmıyoruz" dedi.
 
'Hiçbir yere gitmiyoruz'
 
Mehmet Biter isimli yurttaş ise, "Toprağımızı bırakmaya niyetimiz yok. Yerimizi yurdumuzu da terk etmiyoruz. Evlerimiz burada, çocuklarımız da burada, bizi katlediyorlar ama biz toprağımızdan yine de ayrılmayacağız, hiçbir yere gitmiyoruz buradayız" diyerek, saldırılara ve TOKİ'ye tepki gösterdi. Biter, "Kimden korkacağız ki bu saatten sonra. Evimiz yakılıp yıkılıyor, çocuklarımız katlediliyor, bizi tutuklayıp işkence yapıyorlar, daha korkacak neyimiz olabilir ki" dedi ve ekledi: "Bu halk ne kadar göç etmiş olsa bile herkes tekrar evine dönecektir. Yaşadığımız sürece direneceğiz, halkımıza inancımız sonsuzdur, biz kazanacağız. Devlet kazanacağımızı bildiği için korkuyor."
 
'Kimse Kürdistan topraklarını alamaz'
 
Biter, "Biz buradayız devlet gelsin ne yapabilir ki? Nereye kadar kaçacağız?" diyerek, TOKİ projesinin Sur'a girmesine izin vermeyeceklerini belirtti. "Buranın sahibi devlet değil Kürt halkıdır. Bu toprak Kürdistan'ındır, kimse Kürdistan'ın topraklarını alamaz" diyen Biter, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer işverenler kendilerine güveniyorlarsa gelip TOKİ yapsınlar. Kürt halkı kanını bu topraklar için dökmüş, bunu asla kabul etmezler. Kimse keyfi bir şey uygulayamaz. Kürdün kanıyla bu topraklar yeşermiş. Dayanışmayla biz buralarda kalabildik. Eğer bu direnişi göstermeseydik daha birçok katliamdan geçerdik. Hiç kimse evini, barkını, taşını, toprağını bırakıp kaçmasın. Ya başaracağız, ya başaracağız, ya başaracağız! Önümüz aydınlıktır, kazanacağız."

 

(Şehmus KIZILASLAN-Abdulsamet KARAŞ)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler