1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Satrancın ustaları Diyarbakır’ı temsil edecek
Satrancın ustaları Diyarbakır’ı temsil edecek

Satrancın ustaları Diyarbakır’ı temsil edecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilciliği’nin düzenlediği, 160 sporcunun katıldığı 5. Satranç Turnuvası, çekişmeli geçen final karşılaşmalarının ardından sona erdi.

A+A-

16 gün süren turnuvada dereceye giren 27 sporcu, Antalya’da yapılacak Türkiye Şampiyonası’nda Diyarbakır’ı temsil etmeye hak kazandı.   

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Spor Şube Müdürlüğü ile Türkiye Satranç Federasyonu Diyarbakır İl Temsilciliği’nin 12 Aralık’ta start verdiği 5. Satranç Turnuvası, sona erdi. 16 gün süren turnuvanın final karşılaşmaları, 26-27 Aralık’ta Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu’nda yapıldı. Çekişmeli geçen karşılaşmalar sonucu 27 sporcu dereceye girdi.

Dereceye giren 27 sporcu için düzenlenen törende konuşan Türkiye Satranç Federasyonu Diyarbakır Satranç İl Temsilciliği Eğitmeni Sıtar Yurtsever, dereceye giren sporcuların Antalya’da yapılacak Türkiye Şampiyonası’na katılacağını belirterek, başarılar diledi. Ardından konuşan Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Selma Kıratlı ise, satrancın çocukların zihinsel ve sosyal gelişimine çok ciddi katkısı olduğunu ifade ederek, “Bu turnuvada biraz daha coşkulu ve mutlu olmayı diliyorduk; ama şu anda bölgemizde yaşanan ciddi bir çatışma süreci var. Bu çatışmadan en fazla etkilenen çocuklardır. Şu anda biz buradayız ama bombaların altında pek çok bölgede çocuklar savaşın travmasını en yoğun şekilde yaşıyorlar. Bunun burukluğu içerisindeyiz. İnanıyoruz ki gün gelecek çocuklar özgür bir şekilde burada sporlarını yapacaklar, oyunlarını oynayacaklar, özgür bir şekilde dillerini, kültürlerini yaşayarak kendilerini geliştirecekler.” dedi.

27 sporcuya ödül verildi

Konuşmaların ardından Karma kategorisi şampiyonu Mehmet Metin Öztekin, Yıldızlar kategorisi şampiyonu Doğan Gür, Küçükler kategorisi şampiyonu Muhammet Hüseyin Yıldırım ile turnuvada dereceye giren 24 sporcuya kupa ve satranç takımları verildi.

Dereceye giren 27 sporcu, Antalya’da 23-29 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılacak Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası ile 29 Ocak– 6 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Türkiye Kupası’nda Diyarbakır’ı temsil edecek.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler