1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Satranç ve dama turnuvasına 230 kişi katıldı
Satranç ve dama turnuvasına 230 kişi katıldı

Satranç ve dama turnuvasına 230 kişi katıldı

Kayapınar Belediyesi tarafından düzenlenen satranç ve dama turnuvasına 230 kişi katıldı.

A+A-

Kayapınar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Türkiye Satranç Federasyonu ile Türkiye Dama Federasyonu'nun destek verdiği satranç ve dama turnuvası başladı.

Cegerxwin Kültür ve Sanat Merkezi'nde başlayan turnuvaya Türkiye Satranç Federasyonu Diyarbakır İl Temsilcisi İbrahim Tofan, Türkiye Dama Federasyonu Diyarbakır İl Temsilcisi Nihat Aydın ve turnuvaya katılanların aileleri katıldı.

Turnuvanın açılışında konuşan Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, belediye olarak gençlerin yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla birçok dalda turnuvalar düzenlediklerini ifade ederek, “Satranç ve dama turnuvasını bu yıl ilk kez yapmamıza rağmen gösterilen yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Bu etkinliği önümüzdeki yıllarda devam ettireceğiz. Özellikle dama Kürtler arasında geçmişten beri oynanan bir oyun. Ancak son yıllarda azalan ilgiyi bu turnuvayla yeniden canlandırmaya bir vesile olacaktır. Önemli olan kazanmak ya da kaybetmek değil, bir araya gelme kültürünü oluşturmaktır” dedi.

Türkiye Satranç Federasyonu Diyarbakır İl Temsilcisi İbrahim Tofan ise, “Belediyenin katkılarıyla yapılan turnuvanın sürekli hale gelmesi için başkanımızın verdiği müjde için teşekkür ediyoruz. Turnuvanın ilk olmasına rağmen ilimizden ve çevre illerden gösterilen ilgi gelecek açısından önemlidir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından eşleşme kuralarının çekilmesiyle turnuva başladı. Toplam 230 kişinin katıldığı ve 4 gün boyunca sürecek turnuvada, dereceye girenlere de çeşitli ödüller verilecek. 

HABERE YORUM KAT