1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Satranç şampiyonundan Kışanak’a ziyaret
Satranç şampiyonundan Kışanak’a ziyaret

Satranç şampiyonundan Kışanak’a ziyaret

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Okul Sporları Olimpiyatları’nda satranç branşında ikinci olarak Diyarbakır’ı gururlandıran Büyükşehir Belediyesi Satranç Takımı’nın başarılı oyuncusu Tuba Gür, Eş Başkan Gültan Kışanak’ı ziyaret etti.

A+A-

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan, bu yıl on altıncısı Trabzon’da yapılan, 40 ülkeden 2 bin 500 sporcunun katıldığı Okul Sporları Olimpiyatları’nda, Büyükşehir Belediyesi Satranç Takımı oyuncusu Tuba Gür ikinci olarak Diyarbakır’ı gururlandırdı.

Türkiye Satranç Federasyonu Satranç İl Temsilciliği eğitmeni Star Yurtsever ve Büyükşehir Belediyesi Satranç Takımı sporcusu Tuba Gür, bu vesileyle Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret etti.

Halen Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğü bünyesinde verilen ücretsiz satranç eğitimlerinden faydalanan ve belediyenin satranç takımında yer alan Tuba Gür, Eş Başkan Kışanak’a verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Takım olarak şampiyon olduklarını, bireysel de ikinci olduğunu anlatan Gür, iki gün sonra da Çek Cumhuriyetine gideceğini ifade etti.

Türkiye Satranç Federasyonu Satranç İl Temsilciliği eğitmeni Star Yurtsever ise Tuba Gür’ün ailesinin Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği katkılardan dolayı teşekkür etmesini istediğini belirterek, Kışanak’a teşekkür etti.

Kentimizi ve kadınları en güzel şekilde temsil ediyor

Eş Başkanı Gültan Kışanak da, “Biz de kendisine çok teşekkür ediyoruz -ki kentimizi böyle güzel temsil ediyor. Kadınları böyle güzel temsil ediyor, güzel başarılarla şehrimize geliyor, kendisine çok teşekkür ediyoruz.” dedi. Kışanak, Tuba Gür ve Star Yurtsever’e çiçek verip hatıra fotoğrafı çektirdi.

Tuba Gür kimdir?

Bölgenin bugüne kadar yetiştirdiği en iyi kadın satranç oyuncusu olan Gür, Büyükşehir Belediyesi’nin Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda verdiği ücretsiz satranç eğitiminden faydalanıyor. Kardeşi Doğan Gür’de ablasının yolundan gidiyor. Sırasıyla il, bölge dereceleri elde eden, son iki yıldır Türkiye dördüncüsü olarak Satranç Milli Takımı’na girmeyi başaran ve okul sporlarında 2015’te genç kızlarda Türkiye 2’ncisi olan 18 yaşındaki Gür, şimdi de Gymnasıade 2016 Trabzon’da yapılan Okur Sporları Olimpiyatları’nda Satranç branşında takım olarak Olimpiyat Şampiyonu, aynı zamanda ferdilerde Olimpiyat ikincisi oldu. Satranca ilk başladığında Sur’da oturan Gür, büyük zorluklar içinde ve belediyenin verdiği destekle çalışmalarını sürdürüyor.

HABERE YORUM KAT