1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Sati’nin küçük batağanları
Sati’nin küçük batağanları

Sati’nin küçük batağanları

Diyarbakır’ın Merkez Sur İlçesine Bağlı Sati köyü’ndeki doğal göllete üreyen Küçük batağanlar (Tachybaptus ruficollis), bu sene yeniden görülmeye başladı.

A+A-

Her sene İlkbahar mevsiminin başında Sati Köyüne gelip burada üredikten sonra yeniden sonbaharda nispetten daha sıcak bölgelere göçen Küçük batağan kuşları Satili köylüler tarafından da çok sevilip korunuyor. Özellikle gölün çevresinde büyük ve küçükbaş hayvanlarını otlatan Çobanlar, Küçük batağan kuşlarını korumada çok etkili rol oynuyor.
 
Tanımı

Uzmanların, kısa boylu, bodur bir kuş türü” olarak tanımladığı Küçük batağan kuşları, Britanya’nın en küçük ve en yaygın dalgıç kuşları olarak bilinirler. Sadece karekteristik özellikleriyle değil aynı zamanda, gagalarının üzerindeki solgun sarı renkli lekeyle de tanımlanabilirler. Özellikle bu sarı leke üreme mevsiminde daha da belirgin hale gelir.
Yazın yanak ve boyun bölgeleri koyu kestane rengini alır. Kışın ise beyazdan ziyade donuk sarı renklidir.
 
Habitatı

Küçük batağanların üremeleri bitki yönünden zengin göllerde, havuzlarda, bataklık ve yavaş akıntılı nehirlerde gerçekleşir.  Kışlamaları ise nehir ağızlarında ve göllerde olmaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde de göllerde nadiren bulunur. Ancak Sati köyündeki doğal gölletin köye yakın olması ve köy halkının avcılara izin vermemesi nedeniyle bu kuşlar burayı güvenli bir yer olarak bellemiş ve her yıl düzenli olarak buraya gelip ürüyorlar.
 
Yayılışı
 

Küçük batağan tatlı sularda yaşar. Avrupa'nın göllerinde küçük koloniler halinde bulunurlar.
Asya ve Afrika'nın pek çok bölgesinde görülebilen bir su kuşudur. Türkiye’de de sıkça rastlanan bir tür olarak biliniyor.
 
Beslenme

Avrupa’nın en küçük dalgıcına,yaz aylarında sık vegetasyon içine saklandığından daha çok sonbahar- kış aylarında kıs giysisi ile rastlanır.Yumruk kadar kus, gövdesinin arka tarafındaki acık renkli tüylerini kabarttığında yuvarlak bir görüntüye kavuşur.Sonbahar geldiğinde ise Ona neredeyse bir saat dakikliği ile ya tek başına veya küçük dağınık gruplar halinde dalgaların ulaşamadığı körfezlerde, göletlerde, çıplak beton kenarlı yavaş akan kanallarda, marinalarda açıkta yüzerken rastlanır. Rahatsız edildiği anda hemen suyun altına dalar. Uçmaya zorlandığında ise, küçük yuvarlak kanatlarını açıp uçmadan önce 15-20m kadar suyun yüzeyinde koçsar.

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT