1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Sason Belediyesi 750 su sayacını değiştirdi
Sason Belediyesi 750 su sayacını değiştirdi

Sason Belediyesi 750 su sayacını değiştirdi

BATMAN - Batman'ın Sason İlçe Belediyesi, kent genelinde 750 su sayacını değiştirdi.

A+A-
İlçede, yıllardır süren su problemini çözmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Cuma Uçar, bu kapsamda ilçede bozuk ve eskimiş su sayaçlarını değiştirip yerlerine yenilerini taktıklarını ifade etti.
 
Uçar, yaptıkları sondaj çalışmasıyla da ilçeye saatte 300 ton su verdiklerini belirtti. İlçedeki en büyük sıkıntılardan birinin de su ücretlerinin tahsil edilmemesi ve bir kısım su kullanıcılarının aboneliklerini yaptırmamaları olduğunu kaydeden Uçar, "İlçemizde yıllardır su paraları tahsil edilemiyor. Bizde düzenli tahsilat yapmak için öncelikle bozuk ve eskimiş su sayaçlarını değiştiriyoruz. 2 aydır başladığımız çalışma kapsamında bugüne kadar yaklaşık 750 adet su sayacını değiştirdik. Bu çalışmamız devam edecek. Ayrıca daha önce defter üzeri yapılan tahakkuk ve tahsilatları bundan sonra bilgisayar ortamında yapacağız. Yani kimsenin verdiği para kaybolmayacağı gibi kimsenin borcu da silinemeyecek ve zamanında ödenmediği taktirde tahakkuk eden faizi indirilemeyecek. Büyük şehirlerde su tahsilatı nasıl yapılıyorsa bizde öyle yapacağız" dedi.
 
SAATTE 300 TON SU
 
Başkan Uçar, yaptıkları sondaj çalışmasıyla da ilçeye şu an saatte 300 ton su verdiklerini kaydederek, “İlçemizin en büyük sorunlarından biri su sorunuydu. Başkanlığa seçildiğimizde ilçeye saatte 150 ton su veriliyordu. Biz 2 tane sondaj kuyusu açtık. Şu anda ilçeye saatte yaklaşık 300 ton su veriliyor. Saatte 300 ton su demek, 100 bin nüfuslu bir ilçeye bu su yeterli demek. Ama merkez nüfusu 12 bin civarı olan ilçemize yetmiyor. Bunun sebebi de kaçak kullanım, özellikle şebeke suyunun sulama suyu olarak kullanılması ve eskimiş olan tesisatlardır. Bunları önlemeye yönelik çalışmalarımız aralıksız devam edecek. Amacımız gelecek yaz döneminde ilçemize 24 saat su vermektir” diye konuştu.
 
 
(SÖ-YRT-MO-Y)

HABERE YORUM KAT