1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şaşırtan atama
Şaşırtan atama

Şaşırtan atama

Valiler Kararnamesi'yle birlikte İzmir Valisi Kıraç'ın Diyarbakır'a atanması kenti şaşkına çevirdi.

A+A-

EXPO 2020'de önemli bir rol üstlenen Kıraç'ın atanması üzerine kentin ileri gelenleri, "Zamanlama yanlış oldu" dedi.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı Valiler Kararnamesi'nin yankıları sürüyor... Kararnameyle birlikte İzmir Valisi ve EXPO 2020 İzmir Yönlendirme ve Yürütme Kurulu Başkanı Cahit Kıraç, Diyarbakır'a atandı. Atamanın ardından açıklama yapan Kıraç İzmir'den helallik isteyerek, "Haklarını helal etsinler, 6 yıldır birlikteyiz. Tüm gücümüzle bölgeye hizmet etmeye gayret ettik. Diyarbakır da eski çalıştığım bölge, Kulp Kaymakamlığı görevim var. Onlara da 'merhaba' diyorum" dedi.

NEDEN BEKLEMEDİLER

KIRAÇ, EXPO görevine ilişkin ise Diyarbakır Valiliği'ne atanmasının EXPO sürecini etkilemeyeceğini ve işlerin aksamadan yürüyeceğini söyledi. Ancak Haziran ayında Paris Uluslararası Sergiler Bürosu'nda İzmir'in EXPO adaylığı için yapılacak son sunum öncesi Vali Kıraç'ın yerinin değiştirilmesi, İzmirliler tarafından tepkiyle karşılandı. CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, atamanın zamanlama açısından yanlış olduğunu belirterek, "EXPO çalışmaları açısından son derece yanlış olmuştur. Baştan beri AKP'nin İzmir'in EXPO'yu almasını istemediği anlaşılmaktadır" diye konuştu. ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman, "Kasım ayına kadar neden bekleyemediler anlamak mümkün değil, sanki hükümet Olimpiyatı EXPO'dan daha çok istiyor" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli ise Vali Kıraç'ın Diyarbakır'a atamasının EXPO'dan koptuğu anlamına gelmeyeceğini belirterek, "Devlette süreklilik vardır, aynı anda hem EXPO hem çözüm sürecini götürmek gerekiyor, bunları yaparken de bir takım tercihler yapmak gerekiyor" diye konuştu.

2020 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanlığı'na getirilmesi beklenen Diyarbakır Valisi Toprak ile görüştüğünü söyleyen Kıraç, EXPO süreciyle birlikte bilgi ve birikimini kendisiyle paylaşacağını dile getirdi.

ÇOK İYİ ÇALIŞMALAR YAPTIK

Muğla Valisi Fatih Şahin ise, "Muğla'da 3 yıl boyunca iyi çalışmalar yaptığımıza inanıyorum. Muğla halkı ile 3 yıl boyunca iç içe olmaya gayret gösterdim. Muğla halkına veda ederken, görevim boyunca gösterdikleri ilgi ve desteğe teşekkür eder, sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim" diye konuştu.

GÖREVE GETİREN DE ALAN DA AYNI HÜKÜMET

MuĞla ve Manisa valileri de merkeze alındı. Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, "Beni bu göreve getiren de alan da aynı hükümettir. Böyle takdir görmüşler. Büyüklerimizin takdiri karşısında söyleyecek bir söz yoktur. Devletimizden devamlılık esastır. Manisa'ya da çok değerli bir valimiz geliyor. Manisa onunla birlikte yeni hizmetlerin kazanılmasında yol alacağına inancım tamdır" dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT