1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şartlı tahliyesinin engellendiği iddiası
Şartlı tahliyesinin engellendiği iddiası

Şartlı tahliyesinin engellendiği iddiası

Oğlu ile kızının akıbetini öğrenmek için PKK'lılarla yaptığı görüşme nedeniyle tutuklanan ve 2 yıl 3 ay sonra tahliye edildi.

A+A-

Ardından cezasının kesinleşmesi üzerine tekrar tutuklanan 66 yaşındaki Makbule Özbek'in, 6 yıl 4 aylık cezasının bitmesine bir yıldan az bir süre kaldığından şartlı tahliye edilmesi gerekiyor, ancak İdare ve Gözlem Kurulu, engel çıkardığı iddia ediliyor.


Diyarbakır'da 22 Nisan 2014'te tedavi amaçlı gittiği hastanede polisler tarafından gözaltına alınan ve kesinleşmiş cezası bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan 66 yaşındaki Makbule Özbek, tahliyesine bir yıl kaldığı için şartlı tahliye için başvurdu, ancak bu başvuru keyfi olarak reddedildi.

 

Özbek, 1998 yılında oğlu ile kızının akıbetini öğrenmek için PKK'lılarla yaptığı görüşme nedeniyle tutuklandı ve 2 yıl 3 ay sonra tahliye edildi. Ardından cezasının kesinleşmesi üzerine tekrar tutuklanan Özbek'in, 6 yıl 4 aylık cezasının bitmesine bir yıldan az bir süre kaldığından şartlı tahliye edilmesi gerekiyor, ancak İdare ve Gözlem Kurulu, engel çıkardı.
 
'Mevcut olduğu örgütten ayrıldığına ilişkin müracaat yok'
Özbek'in şartlı tahliye edilmemesi üzerine avukatı Gülşen Özbek, Diyarbakır İnfaz Hakimliği'ne itirazda bulundu. Yapılan itiraz üzerine mahkeme, İdare ve Gözlem Kurulu'ndan hükümlü Özbek'in durumuna ilişkin bilgi istedi. Gelen bilgide, "Hükümlünün mensup olduğu örgütten ayrılmadığı, halen kurumumuzda pkk suçuna mensup olan tutuklu ve hükümlülerle aynı koğuşta bulunduğu, mensup olduğu örgütten ayrıldığına dair herhangi bir müracaatının bulunmadığı, hükümlünün halen Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde olduğu anlaşıldığı" denildi.
 
Cezaevi savcısı da yaptığı değerlendirmede, avukat Özbek'in talebinin reddedilmesini talep etti. Savcının talebi üzerine mahkeme, verdiği kararında bir skandala imza atarak, "Örgütle bağlantısı olduğundan açık ceza infaz kurumuna ayrılma şartlarının oluşmadığı, denetim serbestlik yasasından faydalanamayacağı" hükmüne verdi.
 
Ceza İnfaz Hakimliği'nin kararına ilişkin avukat Özbek, bir üst mahkemeye itirazda bulundu. Verilen kararda, Özbek'in cezaevinden çıkacağı 18 Ekim 2016 tarihi, şartlı tahliye tarihi olarak belirtiliyor. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler