1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sarmaşık'tan yoksullukla mücadele semineri
Sarmaşık'tan yoksullukla mücadele semineri

Sarmaşık'tan yoksullukla mücadele semineri

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da faaliyet yürüten Sarmaşık Derneği, Silvan ilçesinde yoksullukla mücadele konusunda seminer verdi.

A+A-

Silvan'da, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyelerinin katıldığı seminerde Diyarbakır bölgesindeki yoksulluk ile ilgili bilgiler sunuldu.
Silvan Eğitim-Sen Şubesi tarafından organize edilen yoksulluk seminerinde konuşan Sarmaşık Derneği Yöneticisi Şerif Camcı, "Son dönemlerde Türkiye'de amaç dışı anlayışlarla, yoksullukla mücadele adı altında yardım çalışmalarının yürütüldüğüne tanık oluyoruz. Kamu kurumları başta olmak üzere bu alanda çalışma yürütenlerin esas aldığı geleneksel anlayış maalesef sadaka kültürünü kurumsal düzeyde yürütmekten öteye gitmemektedir. Yardım ederken bile yoksulları dışlayan, yoksulluklarını yüzlerine vuran bir tarz öne çıkmakta. Açıkçası yoksulluk üzerinden ciddi bir istismar yaşanmaktadır. Sarmaşık bu anlayışa karşı oluşturulmuş bir tepki örgütlenmesidir. Bu anlayışı ret eden, ret etmekle kalmayıp alternatif modellerini oluşturan ve projelerini üretip uygulayan insan odaklı özgün bir yapılanmadır. Sarmaşık Derneği olarak yaptığımız saha araştırmasının sonucudur. Kentimiz Diyarbakır'da yoksulluğun da ötesinde açlık riski ile karşı karşıya bırakılan 4 bin 500-5 bin civarında aile bulunmaktadır. Tüm projelerini kurumsal ortaklıklarla kentin sınırlı olanaklarını rasyonel kullanarak üreten ama bununla da yetinmeyerek binlerce duyarlı yurttaşın her ay düzenli katkılarını alarak ek kaynak destek yaratan Sarmaşık Derneği Toplumsal Dayanışma Ağı oluşturmada Türkiye'de bir ilki başarmıştır" dedi.