1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Şark çıbanı’na karşı ilaçlama çalışmaları hızlandırıldı
‘Şark çıbanı’na karşı ilaçlama çalışmaları hızlandırıldı

‘Şark çıbanı’na karşı ilaçlama çalışmaları hızlandırıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri, son günlerde 'şark çıbanı' vakalarının bölge illerinde görülmesi nedeniyle ilaçlama çalışmalarını hızlandırdı. Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Veteriner ve Halk Sağlığı Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Kadri Korku

A+A-

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Veteriner ve Halk Sağlığı Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi  Kadri Korkutata, Irak ve Suriye'deki iç savaştan dolayı göçün artmasıyla 'şark çıbanı' vakalarının arttığını belirterek, hastalıklara karşı tüm alanları ilaçladıklarını söyledi.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bölgede “şark çıbanı” olarak bilinen “Leishmaniasis hastalığı”nın yeniden görülmesi üzerine harekete geçti. Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Veteriner ve Halk Sağlığı Şube Müdürlüğü, Koruyucu Halk Sağlığı Hizmeti kapsamında ilaçlama çalışmalarını hızlandırdı. Özellikle Irak ve Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle bölge illerine göç eden yurttaşlarda şark çıbanı vakalarına rastlanırken, sabah ve akşam saatlerinde yapılan ilaçlamalar, daha çok şark çıbanının dolaşımında büyük etkisi olan tatarcık sineğinin üreme alanında yapılıyor. İlaçlama çalışmalarında 4'ü ziraat mühendisi 1 veteriner hekim, 2 biyolog olmak üzere toplam 7 teknik eleman görev yapıyor.
 

Hastalıklara karşı tüm alanlar ilaçlanıyor
 

Çalışmalar hakkında bilgi veren Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Veteriner ve Halk Sağlığı Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Kadri Korkutata, genel anlamda ilaçlama çalışmalarına Mart ayı ile birlikte başladıklarını ve çalışmaların aralıksız bir şekilde sürdüğünü söyledi. Leishmania (şark çıbanı), sıtma ve çeşitli mikrobik hastalık etkenini taşıyan vektörlere karşı belediyenin, sorumluluk alanını olan 815 kırsal mahalle ve 215 merkez mahalle ve mezralarında çalışma yürüttüklerini belirten Korkutata, bu alanlarda tüm evler dahil olmak üzere hastalık yayan haşerelerin üreme alanlarının kontrol edilip gerekli lavra çalışmasının yapıldığının bilgisini verdi. Korkutata, ilaçlama çalışmalardan önce muhtar aracılığıyla yurttaşların bilgilendirildiğini söyledi.
 

Göç ile birlikte vakalarda artış oldu
 

Yürütülen önemli ve titiz çalışmalar neticesinde birkaç yıldır kentte şark çıbanı ve sıtma hastalıklarının görülmediğinin altını çizen Korkutata, bu başarılı sonucun kırsal alanda da alındığını dile getirdi. Irak ve Suriye'de yaşanan iç savaşla birlikte kitlesel bir göçün yaşandığına dikkat çeken Korkuata, "Göç ile birlikte bölge illerinde şark çıbanı ve sıtmada artış görülmektedir. Bölgede ki artışa rağmen Diyarbakır'da yürüttüğümüz çalışmalardan dolayı başarılı sonuçlar aldık" diye konuştu. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, göç kuşağındaki iller olan Kilis ve Şanlıurfa'da toplam bin 344 şark çıbanı vakasının bulunduğunun bilgisini veren Korkutata, Diyarbakır'da ise dışarıdan gelen 5 şark çıbanı vakasına rastlandığını ve hastaların tedavilerinin sağlık müdürlüğünce yapıldığını kaydetti.
 

İlaçlama çalışmaları kırsalda Ekim kentte ise Aralık ayına kadar sürecek
 

Şark çıbanı etkenini taşıyan flobotham (tatarcıkların) aktif olduğu dönemin nemin  % 40 ve üzeri olduğu dönem olduğunu belirten Korkutata, "Kentimiz için makro düzeyde nemin sahip olduğu aylar Mayıs ve Haziran aylarıdır. Mikro klima etkiye sahip eski adı ile  (Terkan ) bölgesinde bu dönem biraz daha uzundur. Belediyemiz sorumluluk alanın tümünde yürüttüğümüz çalışmalar periyodik olarak sürdürülecektir. Tüm bölgemizde 4 periyot olarak uygulanan larva mücadelesi (hayvan gübrelerinin biriktiği alanlar, çürümüş organik atıklar, sazlıklar ve durgun sular) 3. Periyot soğuk sisleme ile ilaçlama çalışmalarımız en ücra yerleşim birimini kapsayacak şekilde sürdürülmektedir. Mevcut çalışmalar kırsal alanda Ekim ayının sonlarına kadar, merkez ilçelerde aralık ayının ortasına kadar kışlak mücadelesini de kapsayacak şekilde sürdürülecektir" dedi.
 

Yapılacak ilaçlama çalışmalarında yurttaşlardan da beklentilerinin olduğunu aktaran Korkutata, şunları kaydetti: "Mevsimsel geçiş dönemlerinde yaşanan geçmişte kabuklu böcek vb. sorunlar, bu günlerde de hububat hasatlarından dolayı baş gösteren böceklere karşı kimyasal ilaçlama taleplerinde bulunmamalarıdır. Kabuklu böceklerde olduğu gibi çekirge ve hasat sonrası ortaya çıkan böcekler geçici bir süre yaşam alanlarımıza girmektedirler. Bu ve benzeri böceklere karşı alınması gereken önlemler belediyemizin web sayfasında mevcuttur."
 

Yılsonuna kadar 40 bin 500 litre ilaçlama yapılacak
 

Genel ilaçlama çalışmaları hakkında bilgi veren Korkutata, 210 kişilik ekip, 45 araçla yıl sonuna kadar 10 bin 500 litre biyolojik larvasitler, 10 bin litre güvenilir grup insektisit, 20 bin litre 2. Grup insektisit olmak üzere toplamda 40 bin 500 litre ilaç kullanılacağını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler