1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sarıgül'den CHP'ye Sert Tepki
Sarıgül'den CHP'ye Sert Tepki

Sarıgül'den CHP'ye Sert Tepki

Yerel seçimlere 20 bin vatandaşla hazırlandıklarını aktaran Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, Baykal'a sert çıktı.

A+A-

Sarıgül'den Baykal'a sert tepki

Yerel seçimlere 20 bin vatandaşla hazırlandıklarını aktaran Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, Baykal'a sert çıktı.

Şişli Belediyesi tarafından Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampüsü'nde yaptırılan Prof. Dr. Erdal İnönü Bilim ve Kültür Merkezi törenle hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, üniversitelerin, bulunduğu ülkenin ışık kaynakları olduğunu söyleyerek, bu ışığın parlaklığı ölçüsünde ülkenin geleceğinin de o kadar parlak olacağını kaydetti.

TÜRKİYE'DE ERDAL İNÖNÜ'DEN DERS ALANLAR YOK"

Kültür merkezinin, Erdal İnönü adını taşımasından dolayı mutluluk duyduğunu belirten Sarıgül,"Bütün sert mücadelelere rağmen o, siyasi yaşamımda tanıdığım en zarif insandı. Siyasette olsun, bireysel olsun nezaketin ve zarafetin ne demek olduğunu ondan öğrendik. Demokratik olmanın ve demokrasinin erdemini ondan gördük. Ne zaman görev alınacağını, ne zaman görevin bırakılacağını Avrupalı siyasetçilerden önce ondan öğrendik. Türkiye'de yakında yerel seçimler var ama görüyorum ki Erdal İnönü'den ders alanlar yok" dedi.

Sarıgül, üniversitesi, bilim adamı, partisi, siyaset adamı ve vatandaşlarıyla bütünleşen bir toplum yaratılması gerektiğini kaydederek, "Sorunlara yüzeysel veya siyasal yaklaşımlarla değil, bilimsel metotlarla yaklaşan bireyler yetiştirmeliyiz. Bilimin ışığında aydınlanan, barış ve esenliğin daim olduğu bir Türkiye, bilimin ve sanatın tüm dünyanın ortak malı ve tüm insanlığın kardeş olduğunu unutmadığı bir dünya diliyorum" dedi.

BAŞARISIZ OLDUĞUN YERDE İŞ BANKASI HİSSELERİ ÜZERİNE OTURUYORSUN

Yerel seçimlere 20 bin vatandaşla hazırlandıklarını aktaran Sarıgül sözlerine şöyle devam etti: "Sayın Başbakan diyor ki 'Ben İzmir'i, Diyarbakır'ı istiyorum'. Bir tanesi de diyor ki 'Ben Şişli'yi istiyorum', gel de al bakalım Şişli'yi. Kaderin acı cilvesine bakınız ki sosyal demokratlar, bütün solcular bir olması gerekirken beraber olması gerekirken bir tanesi Ankara'da diyemiyor ki 'Ben yaklaşan yerel seçimlerde Türkiye'nin yüzde 50'sini istiyorum'. 25 yıldır oradasın. Beş tane genel seçim geçirdin. Hiçbir başarı yok. Başarısız olduğun yerde İş Bankası hisseleri üzerine oturuyorsun. Orada seni bırakmayacağız. Yok öyle yağma. Yüzde 69 oy alırsam arkadaşlarımla kendi durumumu değerlendiririm. Yüzde 80'i görmesem yüzde 69'dan bahsetmem"dedi.

Törene katılan Erdal İnönü'nün eşi Sevinç İnönü de, temeli altı ay önce atılan binayı ilk defa gördüğünü kaydederek, 31 Ekim'de Erdal İnönü'nün ölümünün üzerinde bir yıl geçmiş olacağını aktardı.Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur ise, büyük bir bilim adamı olan Erdal inönü'nün adının binaya verilmesinin üniversite olarak kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, harap olan bir binanın sıfırdan başlanarak yenilendiğini ve İnönü'ye yaraşır bir hale getirildiğini söyledi.Konuşmaların ardından Mustafa Sarıgül, Sevinç İnönü ve Necla Pur birlikte kültür merkezinin açılışını yaptıktan sonra derslikler, konferans salonu, stüdyo, yemekhane ve öğrenci kantini bulunan binayı gezdi