1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sarı‘Diş bakımı kalp sağlığı etkiliyor’
Sarı‘Diş bakımı kalp sağlığı etkiliyor’

Sarı‘Diş bakımı kalp sağlığı etkiliyor’

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Diş Hekimi Dr. Mahmut Sarı ağız ve diş bakımının kalp sağlığı üzerine etkisi olduğunu belirterek, “Diş eti iltihabı, diş kaybı ve diğer ağız ve diş hastalıklarının, koroner arter rahatsızlıkları, karotid arter de incelme ve diğe

A+A-

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Diş Hekimi Dr. Mahmut Sarı ağız ve diş bakımı konusunda açıklamalarda bulundu. 

 

Bilimsel çalışmalar ile diş ve dişeti hastalıkları ile kalp hastalıkları arasında ilişki olduğunu belirten Dr. Mahmut Sarı, “Yapılan birçok bilimsel çalışma, diş ve dişeti hastalıkları ile kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur. Diş eti iltihabı, diş kaybı ve diğer ağız ve diş hastalıklarının, koroner arter rahatsızlıkları, karotid arter de incelme ve diğer  kalp hastalıklarının artmasında ciddi risk faktörü oluştururlar” diye konuştu.
 
Dr. Mahmut Sarı, “Yayınlanan araştırmalara  göre, geçmişinde diş eti hastalıkları öyküsü olan kişilerde, kalp rahatsızlığı riskinin yüksek olması söz konusudur. Zira bu kişilerde kalp hastalığı için bir risk faktörü olan iltihap düzeyleri, diş eti sağlıklı bireylere göre yüksek oranlardadır.

 

Burada kast edilen bildiğimiz cerahatli (irinli) iltihap değil, tıpta inflamasyon denilen, Türkçesi de yangı olan dokuların kızarıklığı ve şişliğiyle karakterize bir durumdur. Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi ve New York-Presbyterian Hastanesi araştırmacılarının bulguları, hastalarda ağız sağlığının kontrol edilmesiyle iltihap eğilim  seviyeleri  yüksek  olan kişilerin saptanabileceğini ortaya koymuştur.

 

 İltihap eğilim seviyeleri yüksek olan kişilerde aynı zamanda kalp damar hastalığı riski de yüksektir.  

 

Özellikle Dişeti enfeksiyonu (iltihap ) bulunması durumunda kalp hastalığı oluşma  riski %180'e kadar yükselmektedir. Benzer olarak ölümcül (FATAL) Koroner Kalp hastalığı için de %50 daha fazla risk oluşturmaktadır. İleri yaşlarda  Felç riski %300 daha fazladır.Diş ve diş eti civarındaki iltihapla, kalp damar hastalığı arasındaki bağlantı son zamanlarda doktorların dikkatini daha da çok çekmektedir.

 

Diş hastalığı öyküsü ile kandaki iltihap eğilim  seviyelerinin  yüksekliği ve kalp hastalığı arasındaki bu ilişki kalp hastalığı riski olan kişilerin erken saptanmasında ve hastalığın önlenmesinde yararlı olmaktadır. Kalp hastalarıyla aynı yaşam tarzı alışkanlıklarını ve genleri paylaşan kişilerde ve aile bireylerinde de risk artmış olabileceği belirtilmiştir” dedi.


Dişlerin başka bir çok sistemik hastalığın tanısında ipuçları verdiğini de belirten Dr. Mahmut Sarı, “Kalp hastalığı ile diş eti hastalıkları ilişkisinin dışında dişler başka birçok sistemik hastalığın tanısında ipuçları verebilir. Bunlardan biri de şeker hastalığı yani diyabettir.

 

Kanayan diş etleri, ağız kuruluğu, çürükler ve mantar enfeksiyonları diyabetin ağızdaki belirtileri olabilir. Kandaki şeker düzeyi yükseldiğinde, ağzınızdaki bakteriler için doğal besi yeri oluşturur ,bakteri üremesi artar. Bu bakteriler diş minelerine ve diş etlerine hücum ederek ağızda birçok soruna neden olurlar.

 

Diyabet vücut direncini de düşürdüğünden, bu hastalarda diş eti sorunlarının tedavisi de kolay değildir. Diyabetin diğer komplikasyonlarının yanı sıra, bunu da önlemek için kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutulmalıdır. Endokardit adı verilen kalp içi zarı iltihabı'nın başlıca etkenin diş enfeksiyonları olduğu kesin olarak anlaşılmıştır. Diş enfeksiyonu , diş kökünün ucundaki enfekte alan (granülom,kist gibi ) periodontal cep veya yarım doldurulmuş bir kanal olabilir.Bu nedenle,böyle kalp hastalığı olanlarda bütün bu odakların ortadan kaldırılması zorunludur. Kalp hastalarının dişhekimini bilgilendirmeleri gerekir. Anestezik madde seçimi ona göre yapılır. Kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar alınıyorsa hekime danıştıktan sonra çekim yaptırılır.

 

Endokardit ve kapak hastalığı olanlarda alınması gereken önlemler, bir girişimden önce antibiyotik verilmesi; müdahalenin yapılması ve sonra da, bir süre ilaç alınması şeklindedir” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler