1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sarı: yağmur suyu ve kanalizasyon şebekesi yapıyoruz
Sarı: yağmur suyu ve kanalizasyon şebekesi yapıyoruz

Sarı: yağmur suyu ve kanalizasyon şebekesi yapıyoruz

Diyarbakır'da kenti olumsuz yönde etkileyen ve altyapı sorunlarını gündeme getiren yağmur sonrası açıklama yapan DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı “Yağmur suyu ve Kanalizasyon Şebekesi Projesi” çalışmalarının 2013 Mart`ında başlayacağı müjdesini verdi. Sarı,

A+A-

İki günlük kar yağışı ve ardından bastıran yağmur sonrası kentte meydana gelen su baskınları altyapı sorunlarını gündeme getirdi. Konu ile ilgili açıklama yapan DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, metrekareye 50 kilogram yağmurun düştüğü Diyarbakır'da meydana gelen su baskınları ile ilgili açıklama yaptı. Sarı, yaşanan su baskınları sonrası oluşan tabloyu “üzüntü ile karşıladıklarını” ifade etti.

Diyarbakır'da hızlı bir yapılaşmanın olduğunu ifade eden Sarı, ileride yaşanması muhtemel sorunlar karşısında öngörülü davranarak 2007 yılında çalışmalarına başlanan ve 2012 yılında ihalesi tamamlanan “Yağmur suyu ve Kanalizasyon Şebekesi Projesi” çalışmalarına 2013 yılının mart ayında fiilen başlayacaklarını belirtti. Sarı çalışmaların 2014 yılında tamamlanacağını sözlerine ekledi.

180 kilometre uzunluğunda olacak

Projenin yaklaşık 180 kilometre uzunluğunda olacağını ve bu hat boyunca 200 milimetre ile 1600 milimetre arasında değişen çaplardaki boruların döşeneceğini kaydeden Sarı, proje kapsamında gerek yağmur suyu hatları gerekse kanalizasyon altyapısı hatlarının olacağını söyledi. Sarı, projeyle birlikte, kentin ağırlıklı olarak Kayapınar sınırları içerisinde yer alan 75 metrelik yol ve kavşakları, Dicle Bulvarı, Fırat Bulvarı, Sanayi Mahallesi ve Peyas Mahallesi gibi bölgelerin yağmur sularının alınarak 2011 yılında çalışmalarına başlanan yağmur suyu kolektör hattına bağlayacaklarını söyledi.

İlçelerdeki çalışmalar tamamlanacak

Sarı proje kapsamında yer alan diğer çalışmanın ise Bağlar bölgesinde yapılacağını ve bu bölgede yer alan hatlardaki eksiklikleri tamamlayacaklarını ifade etti. Sarı aynı şekilde Yenişehir bölgesinde yer alan Elazığ Caddesi civarındaki yağmur sularını alacaklarını ve Sur Belediyesi sınırları içerisindeki Silvan Yolu çevresinde yeni yapılaşmaların yaşandığı bölgede, gerek yağmur suyu gerekse kanalizasyon şebeke çalışmalarının tamamlanacağını kaydetti.

70 milyon TL'ye mal olacak

Yağmur suyu ve Kanalizasyon Şebekesi Projesi'nin yaklaşık 70 milyon TL'ye mal olacağını ifade eden Sarı, “Projemiz tamamlandığında bugün yaşadığımız sorunların hiçbirini yaşamayacağız. Bu çerçevede gerek Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, gerek ilçe belediyeleri gerekse DİSKİ Genel Müdürlüğü olarak paralel bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalarla altyapı sorunlarını çözmek için gerek kaynak temininde gerek proje hazırlamak konusunda çabalarımız devam edecektir” şeklinde konuştu.