1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Saray'daki kritik zirveden Erdem Başçı ayrıldı
Saray'daki kritik zirveden Erdem Başçı ayrıldı

Saray'daki kritik zirveden Erdem Başçı ayrıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 'vatan hainliği' ile suçladığı Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın yapacağı görüşmenin saat 16.45'te başlaması bekleniyordu.

A+A-
Görüşme, saat 18.00 itibarıyla başladı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın toplantıdan ayrıldığı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın ise hala toplantıda olduğu bildirildi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa bir süre sonra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.
 
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın toplantıdan ayrıldığı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın hala toplantıda olduğu bilgisine ulaşıldı.
 
Daha önceden 16.45'te başlayacağı açıklanan görüşme, 18.00 sıralarında başladı.
 
Suudi Arabistan'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Erdem Başçı'nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirtmiş ve “Çağırıp konuşacağız" demişti.
 
Cumhurbaşkanı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı da açık açık hedefe koyarak, "Bakıyorum ki aynı durumdalar. Artık biraz kendilerine çeki düzen vermeliler” ifadelerini kullanmıştı.
 
"BAŞKA YERLERE BAĞIMLILIĞIN MI VAR?"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası ve başkanı Erdem Başçı'yı "faiz" politikaları nedeniyle birçok kez sert bir şekilde eleştirmişti.
 
25 Mart'ta esnaf ve sanaatkarlara seslendiği konuşmasında Erdoğan, Erdem Başçı'ya yüklenmiş ve "Bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka yerlere bağımlılığın mı var?" demişti.
 
"VATANI SATMAK YÜKSEK FAİZLE OLUR"
 
Erdoğan'ın, bu sözlerinden 3 gün sonra yaptığı "Vatanı satmak yüksek faizle kötü yönetimle emeği heba etmekle olur" açıklamasıyla da Başçı'yı hedef almıştı. 
 
Bu eleştiriler sonrası Merkez Bankası faiz indirimine gitmiş ancak bu indirim yeterli bulunmamıştı.

HABERE YORUM KAT