1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘ŞAP’ tehdidi büyüyor
‘ŞAP’ tehdidi büyüyor

‘ŞAP’ tehdidi büyüyor

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde geçtiğimiz hafta ortaya çıkan ‘şap’ hastalığı nedeniyle 10 kilometrelik bir alan karantinaya alınmıştı.

A+A-

Bu sefer Çermik İlçesinde şap hastalığı tespit edildi. İlçenin 5 köyünden 2’si, karantina altına alınırken onlarca küçükbaş ve büyükbaş hayvan telef oldu.
 
 
Diyarbakır’ın Ergani ilçesinin bir köyünde ortaya çıkan Şap hastalığı bu kez Çermik ilçesinde baş gösterdi. Çermik ilçesinde şap hastalığı tespit edilen 5 köyden 2’si karantina altına alınırken, 50 küçükbaş, 53 de büyükbaş hayvanın telef olduğunu belirtildi. Şap ile ilgili önlemler alınırken hayvan sahipleri, Ergani’nin ardından Çermik ilçesi köylerinde de bu hastalığın ortaya çıkması karşısında büyük bir tedirginlik içerisine girdi. Yetkililerden konuyla ilgili acil olarak önlem alınmasını bekliyor.
 
 
Çermik ilçesine bağlı Kömürcüler, Şeyhandede, Bayat, Saltepe, Dilekpınar ve Doğan köylerinde şap hastalığına rastlandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları incelemenin ardından Kömürcüler ve Şeyhandede köylerini Şap hastalığının yayılmasına karşı karantina altına aldı.
 
Şap hastalığının “O” tipi olduğunu dile getiren İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Lütfü Mendi, ilçede küçük ve büyükbaş hayvanlara şap aşısı yapmaya devam ettiklerini söyledi.
 
Bayat köyünde ikamet eden hayvan yetiştiricisi Süleyman Soğukçeşme ise, kendisine ait 10 küçükbaş hayvanın şap hastalığı yüzünden telef olduğunu belirtti. Soğukçeşme, Saltepe köyünde 40 küçükbaş, Dilekpınar köyünde 13 büyükbaş ve Doğan köyünde ise 30 büyükbaş hayvanın telef olduğunu da kaydetti.

 

(Engin Öztürk)

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT