1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanık asker: Her şeyi JÖH timleri yaptı
Sanık asker: Her şeyi JÖH timleri yaptı

Sanık asker: Her şeyi JÖH timleri yaptı

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık Köyü’nde 2013 yılında gerçekleştirilen kalekol protestosu sırasında asker ateşiyle öldürülen Medeni Yıldırım’ın davasının tutuksuz sanığı er Adem Ç., “JÖH Tim Komutanı: 'Ayaklarına ateş edin' diye emir verdi.

A+A-

Mazgallardan şarjörünü boşaltmayan yoktu. Herkes en az 3 şarjör sıktı. Tüm kulelerden ateş açıldı. Hiç ateş etmedim, bunun için karakolda alay konusu oldum. Bu olayı tetikleyen JÖH timleriydi. İnsanlar gelirken gaz ve mühimmat attılar. Emin olun ki o gün karakola JÖH gelmezse ölüm olmazdı” dedi.
 
Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık Köyü’nde 2013 yılında gerçekleştirilen kalekol protestosu sırasında asker ateşiyle öldürülen Medeni Yıldırım’ın davası Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuksuz yargılanan sanık er Adem Ç.'nin Kocaeli'nden SEGBİS sistemi ile katıldığı davanın ilk duruşması 'Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'ne bağlanılamadığı için uzun süre sanığın ifadesi alınamadı.
 
Duruşmaya Medeni Yıldırım’ın ailesi ve Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, HDP Milletvekili Feleknas Uca ve Demokratik Toplum Kongresi Eş Genel Başkanı Selma Irmak da izledi. Duruşmaya katılan avukatların cübbelerine öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi'nin fotoğrafını takarak çıktıkları görüldü.
 
“Bulunduğum yerden Medeninin vurulduğu yeri gören nokta yok”
 
SEGBİS sisteminin düzelmesiyle başlayan duruşmada ilk olarak Cumhuriyet Savcısı tarafından sanık er Adem Ç.’nin yüzüne karşı iddianameyi okundu. İddianamenin okunmasının ardından Adem Ç., ifadesine geçildi. İfadesine, olay gününü anlatarak başlayan Adem Ç., olay olacağı haberinin daha önceden karakola geldiğini, bu nedenle karakola takviye birliklerin sevk edildiğini belirtti. “Karakol komutanı grupla görüşmeye gittiğinde ben 6 nolu kulede nöbetteydim” diyen er Adem Ç., kendisinin bulunduğu yerden Medeni'nin vurulduğu yeri gören bir noktanın bulunmadığını söyledi.
 
JÖH Tim Komutanı: 'Ayaklarına ateş edin' diye emir verdi
 
Biksi silahının Medeni'nin vurulduğu yeri görmediğini ısrarla belirten Adem Ç., ifadesinde şunları söyledi:
 
“Orada 200 kişi vardı. Eğer ben biksi ile ateş etsem daha fazla insan ölebilirdi. Orada yeni uzman çavuş olmuş biri vardı. Trafo yandığını söyleyince, 'Ayaklarına ateş edin' diye emir verdi. Bir Üsteğmen 'Sıkın sıkın' diye emir verdi. JÖH timinin komutanı da bağırarak 'Ayaklarına ateş edin' emri verdi. Ben buna rağmen sıkmadım. Bu olaydan dolayı şaşkına döndüm. Biksi silahı ile karakol kurulduğundan beri ateş edilmemiş. Zaten olay sırasında molotof atılıyordu. Benim o siyah dumanda ateş etme şansım yoktu. Benim olduğum biksi silahın Medeni'nin olduğu yeri görmesi imkansız.
 
Hiç ateş etmedim, bunun için karakolda alay konusu oldum
 
Medeni'nin bulunduğu taraf bana göre kör nokta. Medeni benim silahımın atış alanında değildi. Ben hiç ateş etmedim. Olaydan sonra ateş etmediğim için karakolda alay konusu oldum. Benimle dalga geçtiler. Bu olaydan dolayı ailemle birlikte sıkıntıya girdim ve işimden atıldım. Bu olay benim hayatımı kararttı. Karakol komutanının emrine uymayıp, ateş etmediğim için bunlar oldu. Karakol komutanı ateş emri verdi. 'İnsanların ayaklarına sıkın, ayaklarına sıkın' diye bağırıyorlardı. Mazgallardan şarjörünü boşaltmayan yoktu. Herkes en az 3 şarjör sıktı. Tüm kulelerden ateş açıldı. 4 nolu kulede uçaksavar vardı, o bile çalışmış. Buna rağmen ben ateş etmedim. Ben kuleden aşağı inip, yukarı çıktığımda Biksi'nin yönü aynıydı.
 
Karakola JÖH gelmezse ölüm olmazdı
 
Bu olayı tetikleyen JÖH timleriydi. İnsanlar gelirken gaz ve mühimmat attılar. Emin olun ki o gün karakola JÖH gelmezse ölüm olmazdı. Çünkü bizim karakolun köylülerle ilişkisi iyiydi. Onların sahasında maç yapıyorduk. Onlarla çok iyi anlaşıyorduk. Herkes bizi seviyordu. Bizim köylülerle hiç bir sıkıntımız yoktu. Olaydan sonraki gün Medeni'nin tabanca ile vurulduğu söylendi. Komutanla çıkıp detektör ile tabanca mermisi aradık. Komutanın grupla görüşmesi sırasında olaylar başladı. O sırada yüzü kapalı 2 kişi geldi. Taş atılınca komutan koşarak karakola girdi. Sonra çadır yakıldı. JÖH timleri de mühimmat yakmaya başladı. 'Ayaklarına sıkın' emri gelince ateş etmeyen kalmadı” 
 
Medeni’nin annesi: Medeni’yi hedef alarak vurdular
 
Duruşmada söz alan Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım sanığın söylediği her şeyin yalan olduğunu öne sürdü. Fahriye Yıldırım, “Nöbet kulübesinin önü boşluktur. Medeni'nin öldüğü yer onun hedefindeydi. Medeni arkada duruyordu. Onu hedef alarak vurdular. Hepsinden şikayetçiyim” dedi.
 
Rütbeliler hakkında suç duyurusu
 
Medeni Yıldırım’ın avukatları alınan ifade ile yeni bir soruşturma süreci başlaması gerektiğini ifade ederek, “Sanık çok kez JÖH timlerinden bahsetti. İddianamede haksız tahrikten söz ediliyor. Olayları sadece izleyen birine ateş edilmesi haksız tahrik olamaz. Rütbeliler hakkında suç duyurusunda bulunulmasını ve sanığın tutuklanmasını istiyoruz. Komutanlar hakkında soruşturma başlatılsın. Sanığın beyanları bile çelişkilidir. Ayrıca sanığın telefonunda bulunduğunu söylediği görüntü kayıtlarına el konulsun. Gezi'de başlayan ve halen devam eden kolluk kuvvetlerinin eylemleri var. Duvarlara JÖH burada yazıyorlar. Halen iş üstündeler ve işlerine devam ediyorlar. 2012 yılında bunlar mahkemelere getirilseydi bugün çocuklar katledilmeyecekti. Resmi kurumlar bu dosyanın kapatılması için ciddi çalışma yürütmüş. Savcı bütün herkesi eleyip bir askeri sanık yapmış” dediler.
 
Kısa bir ara veren mahkeme, olay sırasında karakolda bulunan rütbeli komutanların tanık olarak dinlenmesine karar vererek duruşmayı 2 Mart 2016 tarihine erteledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler