1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanığa haksız tahrik indirimi
Sanığa haksız tahrik indirimi

Sanığa haksız tahrik indirimi

Diyarbakır'da, annesine kötü davranan babası 56 yaşındaki Niyazi İpek'i bıçaklayarak öldüren ve cesedin başında sabaha kadar bekleyen 28 yaşındaki Adnan İpek'e mahkeme, 'haksız tahrik ve iyi hal' inidirimi uygulayarak 18 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

A+A-

Diyarbakır'da, annesine kötü davranan  babası 56 yaşındaki Niyazi İpek'i bıçaklayarak öldüren ve cesedin başında sabaha kadar bekleyen 28 yaşındaki Adnan İpek'e mahkeme, 'haksız tahrik ve iyi hal' inidirimi uygulayarak 18 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

Diyarbakır'da 2012 yılının Ocak ayında meydana gelen olayda Adnan İpek, babası Niyazi İpek'i, annesi 52 yaşındaki Afife İpek'e bağırdığı ve kötü davrandığı iddiasıyla 5 bıçak darbesiyle öldürdü. Olaydan sonra polise teslim olan ve tutuklanan Adnan İpek, Diyarbakır 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış ömürboyu hapis istemiyle yargılanmaya başlandı.

ANNE KALP KRİZİ GEÇİREREK ÖLDÜ

Anne Afife İpek de eşinin ölmesi, oğlunun ise cezaevine girmesine dayanamayarak 2012 yılının Kasım ayında kalp krizi geçir erek yaşamını yitirdi. Afife İpek, yakınları tarafından Diyarbakır'da toprağa verildi.

Adnan İpek karar duruşmasındaki son savunmasında babasının kendisine zarar verecek biri olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Ben babamı kessem bile babam bana birşey demezdi. Babam bana vurmadı. Anneme kötü davranmamasını söyledim. Babam 3 ay evde kalır, gider ve 1 yıl gelmezdi. Bir gün kardeşim babamın anneme kötü davrandığını söyledi. Babamın anneme tecavüz ettiğini söyledi. Ben babam ve annemin barışık bir şekilde yaşamasını istiyordum. Babam ve annemin el ele tutuşup birlikte yürümelerini istiyordum. Ben de onların elini tutarak akrabalarımın yanından geçmek istiyordum. Beni en iyi anlayan annemdi, ama o da öldü. Beni bırakın, gidip annemin toprağına sarılayım. Beni serbest bırakın. Köye gidip çobanlık yapacağım."

Duruşmada söz alan sanık avukatı Sertaç Eke, müvekkilinin askerlikten bu yana devam eden psikolojik sorunları olduğunu belirterek, "Çok ciddi bir şekilde travma geçirmektedir. Müvekkil uzunca bir süre Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde yatmıştır. Cezaevi'nde de psikolojik destek almaktadır" dedi.

ÖNCE ÖMÜRBOYU, SONRA İNDİRİM

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme daha sonra kararını açıkladı. Mahkeme sanık Adnan İpek'i 'Üst soya karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandırdı. Eylemin mağdurdan kaynaklanan haksız tahrik altında işlediğini ve sanığın duruşmadaki iyi halini göz önünde bulunduran mahkeme İpek'in cezasını 18 yıl 4 aya indirdi. 

HABERE YORUM KAT