1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sandık güvenliği için seferberlik var
Sandık güvenliği için seferberlik var

Sandık güvenliği için seferberlik var

Gittikçe artan "seçim hilesi" olasılığına karşı harekete geçen CHP, HDP, İHD gibi kurumlar ve siyasi partiler ile Oy ve Ötesi gibi gönüllü örgütler, adeta seferberlik başlattı.

A+A-

AKP'nin iktidarını korumak için her türlü yönteme başvurabileceği öngörüsü ile hareket eden kurumlar ve oluşumlardan yurttaşlara da "Seçim sonuçlanmaya kadar sandık başlarından ayrılmama" çağrısı geldi.


7 Haziran Genel Seçimleri'nde HDP'nin barajı geçerek, 13 yıllık AKP iktidarına son verme ihtimali beraberinde sandık güvenliğini tartışmalarını da getirdi. AKP'nin temel stratejisini HDP'yi baraj altında bırakıp, "başkanlık sistemi" için gerekli çoğunluğu elde etme stratejisi, 54 bin merkezde kurulacak olan 173 bin sandığın güvenliği konusunda kaygılara neden oluyor.


HDP ve CHP, iktidarlarının daha önceki pratiklerinden de yola çıkarak, 7 Haziran için ciddi önlemler aldı.
 
Eğitimler tamamlandı


Oyu en fazla tehdit altında olan ve buna karşı yüz bini aşkın müşahitle sandıklarda önlem almaya çalışan HDP, 18 ayrı bölgede merkezi bilgi işlem komisyonu, merkezi müşahit komisyonu altında örgütlendirilen müşahit komisyonları, bilgi işlem komisyonlarının eğitimlerini tamamladı.
 
Oy oranları 10 ayrı sunucuda kayıt altında tutulacak


Sandık başlarında duran, HDP müşahitleri ve gönüllüleri, akıllı telefonlar için yapılan bir yazılım aracılığıyla tüm verilerin fotoğrafları internet üzerinden sunuculara aktarılarak, kayıt altına alınacak. Verilerin toplanması için 10 ayrı sunucu alan HDP, sunucuların 8'ini yurt dışına güvenli bölgelere yerleştirdi. Ayrıca, aktarılacak verilerin içinde, ıslak imza ile imzalanan evrakların fotoğraflarının da yer alması, daha sonra YSK tarafından açıklanacak verilerin doğruluğunun ortaya çıkarılması açısından oldukça önemli.


Öte yandan HDP'liler, sandık güvenliği için 7 Haziran akşamı hiçbir ilde olası seçim kutlamalarının düzenlenmeyeceğini açıkladı.
 
CHP, 600 kişi ile üç ayrı veriyi karşılaştırılacak


CHP de, 7 Haziran günü için çeşitli önlemler aldı. HDP benzeri bir sistem kuran CHP, YSK üzerinden gelecek verileri CHP'liler tarafından sandık başlarından atılan verilerle an be an karşılaştıracak. Seçim günü CHP Genel Merkezi'ne üç koldan; YSK, CHP'liler ve gönüllüler tarafından gönderilen veriler ulaşacak.


Seçim günü yaşanması beklenen internet ve elektrik kesintilerine karşı da önlem alan CHP, sandıklardan gelen verileri, karasal internetle bağı olmayan akıllı telefonlardan üzerinden, mobil olarak sisteme girecek. Kesintilere karşı parti genel merkezinde de yedeklenen serverlardaki 3G internet ile transfer edilecek.


Ayrıca, CHP Genel Merkezi'nde seçim gününe ilişkin çalışan 60'a yakın ekiple beraber, toplam 600 kişi çalışacak. CHP'nin eline geçen veriler kendi kurdukları seçim sistemi üzerinden halkla paylaşılacak.
 
Yurtdışından seçim güvenliği desteği


Türkiye'de seçim güvenliğinin tehlike olduğu, dünya basınında da geniş yer bulurken, AGİT, Avrupa Konseyi ve HDP'nin çalışmaları sonucu Güney Kürdistan'dan YNK ve Goran Hareketi'nin vekilleri 7 Haziran günü çeşitli bölgelerde seçimleri takip edecek. Ayrıca İHD 2 bin 500 kişi ile seçim gözlem ekibi oluştururken, Oy ve Ötesi gibi gönüllü kurumlar da seçim güvenliğini sağlamak için çalışma yürütecek.
 
Seçmenlere 'sandık başına gelin' çağrısı
 

CHP ve HDP seçimlere çok az bir süre kala son uyarılarını yaparken, DİHA'ya konuşan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, AKP, polis ve valilik üçgeninin seçim günü her türlü hile yapmaya hazırladığını ve buna karşı, sandık görevlilerinin yanında tüm seçmenlerin sandıkların başına, demokratik bir duruş sergilemeye çağırdı.
 
CHP'den ciddi uyarılar


AKP'nin paniklediğini ve seçim günü her türlü çılgınlığı yapabileceğini söyleyen Gök, şu uyarılarda bulundu:

 

"Bildik ya da bilmedik her türlü hileyi yapacak bir anlayıştalar ve seçimlere böyle gireceğiz seçimlere hazırlanıyoruz. Oyların değiştirilmesi yönünde valilere, emniyet müdürlerine talimat verdiler, bunları biliyoruz. Anadolu Ajansı'nın seçim günü bir manipülasyon hazırlığı içinde olduğunu biliyoruz. Bizde kurduğumuz sistemle en kısa zamanda verilerimizi paylaşarak yaratılmak istenen algıyı kıracağız. Ayrıca, AKP Güneydoğu'da çok ciddi tertipler içerisinde. Bunun içinde devletin tüm kurumları var. Bunun için toplantılar yaptılar. AKP lehine seçimi değiştirmek için her türlü ortamı yaratacaklar. Bölgede çok dikkatli olunmalı."


Gök, partisinin güçlü olduğu her yerde sadece CHP'nin değil diğer partilerin oylarından da sorumlu olduklarını belirterek, AKP dışında her partiden de böyle bir yaklaşım beklediklerini söyledi.
 
HDP: Sağduyulu olacağız, gerekçe kabul etmiyoruz


HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kürkçü de, seçmenleri seçim günü yapılacak her türlü provokasyona karşı sağduyulu davranmaya çağırdı. "Seçimi halk yapıyor, oyları da halk sayacak" diyen Kürkçü, "7 Haziran günü herkes 24 saat nöbette olmalı. Her ne olursa olsun, 'sabrım taştı', 'dayanamadım' gibi gerekçeleri kabul etmiyoruz. Sandıklar selametle kapatılıp, sayılacak. Buradaki bütün sorumluluk bizim kurumlarımızın. Devlete hiç bir şekilde güvenmiyoruz" dedi.


Seçime güvenliğine ilişkin ciddi önlemler alan CHP'nin dışında "namuslu AKP'lileri" de, bütün diğer partilerin oylarının da kendilerine emanet olduğunu söyleyen Kürkçü, "Herkesten de bunu bekliyoruz. Güvenlik konusunda çok duyarlı bir tutum takınan CHP'nin de bunu sürdürmesini ve bizim onları oylarını koruyacağımız gibi, onların da bizim oylarımıza sahip çıkmalarını istiyoruz" çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT