1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Sandık alanlarının birleştirilmesi söz konusu'
'Sandık alanlarının birleştirilmesi söz konusu'

'Sandık alanlarının birleştirilmesi söz konusu'

İçişleri Bakanı Selami Altınok, “Sandıkların birleştirilmesi veya sandıkların taşınması diye bir şey söz konusu değildir. Sandık alanlarının birleştirilmesi söz konusudur” dedi.

A+A-

Beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz ve İller İdaresi Genel Müdürü Rahmi Doğan ile Van'dan Diyarbakır'a gelen Bakan Altınok, Valilikte 8 ili kapsayan seçim güvenliği toplantısına katıldı.


Altınok, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, kasım ayında yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili 8 bölgede toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi. Diyarbakır'daki toplantının ardından Ankara ve Gaziantep'te de benzer toplantıların düzenleneceğini ifade eden Altınok, şöyle konuştu:


 “Seçimlerin demokratik hukuk kuralları çerçevesinde vatandaşlarımızın özgür iradesinin sandığa yansıması için gayretli bir şekilde çaba gösteriyoruz. Bu konuda gerekli güvenlik önlemlerimizi alıyoruz. Bakanlığımızın kamu güvenliğinin sağlanması noktasında görevleri var. Bu nedenle bölgeden gelen valilerimiz, komutanlarımız, emniyet müdürlerimiz ve diğer güvenlik personellerimizle değerlendirme yaparak, alınması gereken tedbirleri konuşacağız”
Valiler ve diğer ilgililerle değerlendirmede bulunacaklarını kaydeden Bakan Altınok, “Ondan sonra bunları uygulamaya geçireceğiz. Seçimlerin memleketimize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Huzur ve güven ortamında bir seçim geçirmek için gayret göstereceğiz. Bunun için gerekeni yapacağız” ifadelerini kullandı.


Bakan Altınok, Diyarbakır'da Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz'in de katıldığı, valilikte düzenlenen seçim güvenliği toplantısının ardından bir kez daha açıklamalarda bulundu. Medeniyetler beşiği, kadim kültür kenti Diyarbakır'da olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, bütün Diyarbakırlıları saygı ve hürmetle selamladığını söyledi.


Seçimlerin genel yönetimi, denetimi ve gözetiminin Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yetkisi dahilinde olduğunu belirten Altınok, “Bizim bakanlık olarak gerçekleştireceğimiz çalışma genel kamu düzeni ve asayişin seçimler döneminde de sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesidir” ifadesini kullandı.
Kentte gerçekleştirdikleri toplantının çok verimli geçtiğini, yetkililerden bilgi aldıklarını dile getiren Altınok, “Seçimlerin 1 Kasım'da ülkemize, milletimize hayır, mutluluk, barış ve kardeşlik getirmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Gazetecilerin seçim yerlerinin değişmesiyle ilgili sorusu üzerine Altınok, şunları kaydetti:


 “Sandıkların birleştirilmesi veya sandıkların taşınması diye bir şey söz konusu değildir. Burada teknik, hukuki bir terim onun için anlaşılmasında herhalde zorluk yaşanıyor. Sandık alanlarının birleştirilmesi söz konusudur. Yani 3 köyün sandığı bir köyde toplandığında bütün köylerin sandığı tek bir sandık olmuyor. Her köy ayrı bir sandıkta oy kullanıyor. Hangi köyün hangi sandıkta oy kullandığı belli oluyor. 7 Haziran seçimlerinde de bölgemizdeki birçok ilimizde ve Türkiye'nin birçok vilayetinde yine sandık alanlarının birleştirilmesi yapıldı. Bu ilk defa yapılan, ilk defa söylenen bir şey değil. Gündeme getirilmesinin farklı amaçları olduğunu değerlendiriyorum”


Altınok, birçok vilayette nüfusun azalması, ulaşım imkanlarının sıkıntısı, güvenlik kaygılarından kaynaklanan sebeplerle 7 Haziran seçimlerinde ve ondan önceki dönemlerde yapılan seçimlerde de sandık alanlarının birleştirilmesi yapıldığını dile getirdi. Bir gazetecinin, "Şu an güvenlik zafiyeti bulunan bölgeler var mı?" sorusunu Altınok, “Güvenlik zafiyeti diye bir şey söz konusu olmaz. Güvenlik riski her zaman olur, zafiyeti Türkiye Cumhuriyeti Devleti kabul etmez” diye yanıtladı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler